بلاگ بامارو

آشنایی با قدیمی‌ترین کافه‌ها‌ی جهان

قهوه باعث ارتباط و اتصال به خودمان؛ به یکدیگر؛ به جهان؛ و حتی به گذشته می‌شود

قهوه باعث ارتباط و اتصال به خودمان؛ به یکدیگر؛ به جهان؛ و حتی به گذشته می‌شود. در اینجا پنج  تا از قدیمی‌ترین کافه‌های جهان و مشهورترین کافه‌ها که در سراسر جهان وجود دارد می‌پردازیم.

قدیمی‌ترین کافه‌های جهان : کافه پخوکوپ

اگر در یکی از خیابان‌های قدیمی پاریس در حال پیاده‌روی باشید حتما با دیدن نمای بیرونی کافه پخوکوپ از حرکت باز می‌ایستید و محو تماشای معماری آن می‌شوید. در این معماری ما محو تماشای پرتره‌های افراد مشهورپاریس در جهان مانند بنجامین فرانکلین و الکسیس پیرون می‌شویم که بصورت کاملا خلاقانه و چشم‌نواز بر روی دیوارهای ورودی این کافه طراحی شده است.

در سال 1686، زمانی که  فرانچسکو پخوکوپ، کافه پخوکوپ را تاسیس کرد، قهوه به عنوان یک نوشیدنی جدید، عجیب و غریب به دنیا معرفی شده بود و این نوشیدنی جدید باعث شد افراد سرشناس زیادی جذب این کافه بشوند و بعد زمانی که ساختمان تئاتر  کمدی فرانسز در نزدیکی کافه پخوکوپ ساخته شد و افراد هنرمند بسیاری در این کافه رفت و آمد کردند و این اتفاق سبب شد این کافه با ” کافه خرد ” شهرت پیدا کند.

در قرن 18ام کافه پخوکوپ  محل رفت و آمد بسیاری از ادبای ادبیات بود و هرکسی که در ادبیات نامش شناخته می‌شد سر از این کافه در می‌آورد. با حضور افرادی مانند هوگو، روسو و بالزاک و … این کافه به عنوان اولین کافه ادبی پاریس معرفی شد.

در سال 1988، کافه پخوکوپ بطور کامل مرمت شد. فضای داخلی این کافه با وجود فرش‌های مخملی مجلل و دیوارهای قرمز و تابلوهایی از قرن 18ام و لوسترهای کریستالی، یک محیط کاملا زیبا و آرام به نظر می‌رسد. بر روی دیوارهای این کافه تصاویری از حکم‌ها و اعلامیه‌های سلطنتی نصب شده است که گویای رویدادهای آن دوره است.

در قرن 18ام  کافه پخوکوپ ، محل قرار ملاقات روشنفکران و متفکران بود. کافه پخوکوپ محلی بود که در آن بسیاری از اتفاقات سیاسی و بزرگ در آن رقم خورد.

قدیمی‌ترین کافه‌های جهان : کافه فلوریا

این کافه در سلسله طاق‌های معروف میدان سن مارکو که یکی ار نمادهای معروف شهر ونیز ایتالیا می‌باشد قرار گرفته است.

این کافه در سال 1720میلادی تاسس شد. ویژگی‌های ظاهری و محیطی و منوی آن به گونه‌ای طراحی شد که طرفداران زیادی پیدا کرد و طرفداران این کافه را تحت عنوان  Florian’s  یاد می‌کنند.

کافه فلوریا با وجود تمام اتفاقات و جریانات اجتماعی و اقتصادی مانند کاهش جمعیت، از بین رفتن سنت‌ها، آیین‌ها، عادات قدیمی و… باز به حیات خود ادامه داد و تبدیل شد به حافظه‌‌ی اجتماعی مردم ونیز در مورد تمام اتفاقات و حوادث دوران در قرن 18 ام.

  حضور در این کافه‌ تنها برای صرف قهوه نیست، نشستن در این کافه یعنی استشمام و حس تاریخ و لذت بردن از یک پذیرایی و سرویس عالی و تماشای یکی از بهترین میدان‌های دنیا یعنی سن مارکو.

  این دسته از کافه‌های تاثیرگذار همواره سعی دارند در رخدادها و رویدادهای فرهنگی خود را درگیر کنند. از انتهای دهه‌ی 1800 نیز کافه فلوریا میزبان برگزاری رویداد دوسالانه هنرهای تجسمی ونیز است و هر دو سال یک‌بار کافه فلوریا شاهد خلاقانه‌ترین طرح‌ها و خلاق‌ترین هنرمندان است.

قدیمی‌ترین کافه‌های جهان : کافه گرکو

ویا کونوتی، از قدیمی‌ترین خیابان‌های رم می‌باشد که در کنار مکانی تاریخی در رم یعنی پله‌های اسپانیایی قرار دارد.

این خیابان محل استقرار قدیمی‌ترین کافه‌ی رم یعنی کافه گرکو می‌باشد. فضای داخلی این کافه به دلیل طراحی آن بسیار آرام، گرم و دلنشین است. این کافه با نقاشی‌های روغنی و آینه‌های حکاکی شده و پرده‌ای مخملی قرمز طراحی شده است.

کافه گرکو در 1760 افتتاح شد . کافه گرکو محلی بود برای چشیدن مزه‌ی اصیل قهوه برای مردم کافه‌نشین و قهوه‌دوست شهر رم.

دیزاین و اتمسفر و طراحی داخلی این کافه سبب شد افراد زیادی از جمله ادیبان و روشنفکران جذب این کافه شوند و در این کافه آمد و شد کنند.

هنوز که هنوز است کافه گرکو  محلی است برای چشیدن قهوه‌ی ناب و اصیل ایتالیایی با بهترین نوع سرو و طعم و کیفیت.  قطعا استقرار این کافه در کنار محل مشهور پله‌های اسپانیایی و تاریخچه‌ی این کافه، سبب می‌شود گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی جذب این کافه شوند و از حضور در آن لذت ببرند.

جالب است بدانید که حتی اگر بدون سفارش و صرف چیزی فقط در محیط این کافه بنشینید، باید صورت حساب پرداخت کنید. البته با توجه به فضای داخلی و محیط و کارکنان محترم و حرفه‌ای حاضر در کافه و منوی با کیفیتی که این کافه دارد،  قیمت نسبتا بالای این کافه منطقی و قابل توجیه است.

قدیمی‌ترین کافه‌های جهان : کافه سنترال

این کافه در سال 1876 تاسیس شد . از همان ابتدا محل ملاقات فیلسوفان و شاعران و رهبران مانند پیتر آتنبرگ و لئو تروتسکی بود. این کافه محلی بسیار زیبا و چشم نواز دارد که دارای دیوارهای بلند و ستون‌های حکاکی شده است. این کافه در نزدیکی تئاتر بورگ که یکی از مهم‌ترین تئاترهای شهر ونیا است، قرار دارد. ساختمان این کافه به گونه‌ای طراحی شده است که حتی اگر نخواهید چیزی میل کنید، معماری این کافه ارزش دیدن دارد.

این کافه محل شکل‌گیری بسیاری از رویدادهای فرهنگ و سیاست است و بسیاری از افراد مهم سیاسی و فرهنگی در این کافه به گفتگو نشسته‌اند و تصمیمات مهمی در این کافه اتفاق افتاده است.

کافه سنترال در قلب شهر Vennia قرار دارد.  این کافه می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن برای محل قرار گیری ملاقات‌ها باشد. کیک‌ها و قهوه‌های این کافه از لحاظ طعم و دیزاین معروف هستند. ترکیب فضا و نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها و همچنین موسیقی زنده پیانو، می‌تواند خاطرات لذت‌بخشی را برای مشتری بسازد.

 

قدیمی‌ترین کافه‌ای جهان :کافه رجیو

در نیویورک محلی وجود دارد که می‌توان در آن نشست و کتاب‌های فلسفی را کاوش کرد. محلی که در آن نسل‌های قدیم و جدید از نویسندگان، هنرمندان و فیلسوفان به مباحثه با هم می‌پردازند.

کافه رجیو  در سال 1927 در روستای گرینویچ تاسیس شد. فضای نوستالژیک کافه که شامل صندل‌های مخملی قرمز رنگ راحت، تابلوهایی به سبک Caravaggia و لوسترهای سبک قدیم، بسیار دلنشین و آرام است.

در اوایل قرن 20ام یک آرایشگر مهاجر ایتالیایی که 40 سال زمان خود را صرف آرایشگری کرده بود، سوی چشمان خود را از دست داد و تصمیم گرفت حاصل 40 سال آرایشگری خود را صرف خرید ماشین اسپرسوساز کند که بعد از آن برای اولین بار در آمریکا اسپرسو و کاپوچینو در نیویورک معرفی شد. این کافه در سال 1955 توسط افراد جدیدی خریداری شد و ابتدا 18 ماه به اجاره واگذار شد اما بعد فرزند آنها دوباره فعالیت کافه را از سر گرفت. این کافه با وجود منوی کاملی که دارد، بیشتر طرفدارانش بخاطر اسپرسو به این کافه می‌آیند.

 

نگار علیّی

۶ comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More