بلاگ بامارو

انعطاف‌پذیری در محل کار: زمان آن رسیده که شرکت‌ها توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند

نیروی کار انسانی در طول نسل‌های مختلف، متفاوت است و در هر نسلی موجی از نیروی کاملا متفاوت را داشته‌ایم، در این میان و تا به امروز سرعت کاری هم با نسل‌های گذشته فرق کرده است و در هر دوره‌ای این سرعت کاری بهبود بخشیده شده است.

نیروی انسانی در طول نسل‌های مختلف، متفاوت بوده و در هر نسلی موجی از نیروی کاملا متفاوت را داشته‌ایم، در این میان و تا به امروز سرعت کاری هم با نسل‌های گذشته فرق کرده است و در هر دوره‌ای این سرعت کاری بهبود بخشیده شده است.

 اما برخی مشکلات همیشه در همه‌ی نسل‌های نیروی کار و جامعه کاری وجود داشته است. با اینکه بیشتر کسب و کارها معتقد هستند این موقعیت را در اختیار کارکنان خود قرار می‌دهند که توازنی بین کار و زندگی شخصی خود داشته باشند، اما همه هم به طور یقین این انعطاف پذیری را ارائه نمی‌دهند.

برخی از مردم حتی حاضر هستند برای داشتن شرایط بهتر و انعطاف پذیرتر محیط کار خود را ترک کنند و به دنبال شغلی دیگر باشند. درست زمانی می‌توان یک تجربه کاری مثبت و موفق را داشت که بتوان بین مسئولیت‌های کاری و همچنین مسئولیت‌های زندگی شخصی مرزی قائل شد و برای هر دو به اندازه وقت گذاشت. در این صورت نیروی کاری مطمئن خواهد شد برای خانواده و دوستان خود هم می‌تواند وقت بگذارد و از بودن کنار آن‌ها لذت ببرد. ساعات کاری انعطاف‌پذیر باعث می‌شود بتوانید محیط کار را با کارمندانی که واقعا شایستگی دارند، اما به دلیل محدودیت‌های زندگی آنها ممکن است از دستشان بدهید، سازگار کنید.

فکر می‌کنید چه چهار چوبی برای انعطاف پذیری مناسب است؟ در چه صورتی کمبود آن احساس نخواهد شد؟ و در چه صورتی نیروی انسانی آن را در تمامی ابعاد کار خود حس می‌کند؟ انعطاف پذیری در محیط کار را می‌توان از جهات مختلفی مورد بررسی قرار داد برای مثال جایی که کار می‌کنیم، زمانی که مشغول به کار هستیم، برنامه‌ریزی کاری و… در ادامه تعدادی از انواع مختلف انعطاف پذیری را معرفی خواهم کرد.

 Remote «کار از راه دور-هر کجا»

کارمندانی که قادر هستند به طور ریموت و از راه دور کار خود را انجام دهند در واقع برگی برنده دارند. این افراد دقیقا مشابه به افرادی که در محیط کاری هستند ساعات اداری و استاندارد را مشغول به کار هستند با این تفاوت که محدود به مکان نیستند و در هر جایی می‌توانند کار خود را با کیفیت و دقت به پایان برسانند. این افراد مجبور نیستند که در دفتر مرکزی مدام حضور داشته باشند بلکه دفتر کاری آن‌ها جایی است که آن‌ها حضور دارند و شرایط کار کردن را دارند. این مزیت و انعطاف پذیری شغلی افراد باعث شده آن‌ها بیشتر در کنار عزیزان خود باشند و وقتی هم برای کارهای شخصی خود داشته باشند.

DeskPlus «کار از راه دور-به طور جزئی»

کارمندانی که به طور جزئی می‌توانند از راه دور کار کنند هم مشابه مورد بالا ساعات استاندارد کاری را رعایت می‌کنند با این تفاوت که به صورت جزئی محدود به مکان نیستند. اما به صورت جزئی محدود به مکان نیستند یعنی چه؟ یعنی اینکه ممکن است این افراد فقط درصدی از زمان کل هفته‌ی خود را به صورت دور کاری و ریموت قادر به فعالیت باشند و در زمان باقی مانده در دفتر کاری اصلی حضور مستمر دارند.

TimeShift «ساعات کاری غیر متعارف»

کارمندانی که به این صورت مشغول به کار هستند مدام ساعات کاری خود را تغییر می‌دهند تا در نهایت به یک نقطه‌ی عطف و ثابت برسند. این تغییرات استاندارد و جای گرفته در ساعات متعارف کاری نیست. در واقع این زمانبندی‌ها ممکن است کارآمدی و بهره‌وری این افراد را توسعه ببخشد و آن‌ها ساعت کاری را که بهترین عملکرد را دارند انتخاب می‌کنند. این کار به منظور کم کردن ساعات کاری نیست بلکه منظور تعدیل ساعات کاری است.

MicroAgility «آزادی عمل در انطباق»

کارکنانی که به این صورت مشغول به کار هستند در واقع قادر هستند چند ساعتی را از محل کار خود دور بمانند و این انعطاف پذیری به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که بین زندگی خصوصی و کار خود مرزی تعیین کنند. همچنین این موضوع از اختلالات و در هم رفتگی کار و زندگی شخصی آن‌ها هم جلوگیری می‌کند.

PartTime «نیمه وقت»

خیلی از افراد امروزه به صورت نیمه وقت مشغول به کار هستند. به این معنی که تمام ساعات اداری را در محیط کار حضور ندارند و فقط یک شیفت کاری مشغول به فعالیت خواهند شد. این افراد همچنین در زمینه‌های تخصصی و ارشد نقش دارند. همچنین این نیروی کار قادر به برآورده کردن نتایج دلخواه کسب و کاری در زمان کوتاه هستند.

اگر قصد دارید متوجه شوید که کدام برنامه زمانی در شرکت شما جواب می‌دهد بهتر است یک نظرسنجی برگزار نمایید و نظرات کارکنان خود را در این باره بپرسید. البته به همین سادگی هم نیست، زیرا افراد در برخی شرایط ممکن است خوب و بد را برای خود به سختی تشخیص دهند. در عوض می‌توانید نیازهای آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید و در نهایت آن‌ها را به انواع زمانبندی و انعطاف پذیری که در بالا اشاره شده است سوق دهید. زمانی که شما ابعاد مختلفی از انعطاف پذیری را در اختیار افراد خود قرار می‌دهید، چه از نظر کاری، زمانی و … ثابت شده است که آن‌ها بیشتر به شما و کسب و کارتان پایبند و وفادار خواهند بود. به یاد داشته باشید که انعطاف پذیری کاری ارتباط مستقیمی به منافع شخصی، بهبود عملکرد کاری و همچنین وفاداری کارکنان شما دارد.

انعطاف‌پذیری به صورت مستقیم با عملکرد سازمانی، منافع شخصی کارکنان و افزایش وفاداری آن‌ها در ارتباط است و به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک شرکت‌های موفق در زمینه‌ی منابع انسانی و جذب استعدادها، آن‌هایی باشند که انعطاف‌پذیری را به ساختار سازمانی خود به خوبی اضافه کنند.

الهه معتمدی

۱۲ comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Load More
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.