بلاگ بامارو

توپ سرخ تابستان، هندوانه

هرچند نارگیل و کیوی و موز میوه های تازه به دوران رسیده ای هستند و تا همین چند سال پیش در مهمانی های خاص آن هم بصورت سالی یک بار، نصیب ما می شدند، اما هندوانه تا دلتان بخواهد میوه ای مردمی و در دسترس از همان قدیم تا امروز است. عصرهای تابستان و حوض آب و حیاط خانه ی مادربزرگ همه ی آن مفاهیمی هستند که با عطر هندوانه، ذهن ما را سرشار از خاطرات خوب می کنند. این میوه ی نوستالژیک برای همه ی ما معنای تازگی و خنکی و رفع عطش تابستان است.

حوض خانه مادر بزرگ و هندوانه اش
حوض خانه مادر بزرگ و هندوانه اش

اما همه ی اینها که به کنار، این توپ خنک و سرخ خاصیت های زیادی هم دارد که خالی از لطف نیست اگر بدانید.

همه ی میوه های قرمز با آن رنگ دانه های سرخشان حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان هستند و آنتی اکسیدان هم که سمِ سرطان است و مانع از رشد سلول های سرطانی در بدن ما می شود.

تا حالا دیده اید کسانی را که از درد کلیه به خود می پیچند و سنگ کلیه  امان آنها را بریده است؟! چنین اشخاصی اگر خوش شانس باشند همراهی دارند که در به در دنبال آب هندوانه می گردد تا دوای درد را به کلیه های حاوی سنگ آن بنده خدا برساند! بله حتی پوست هندوانه خاصیت ادرار آور دارد و طبق گفته ی طب سنتی ایرانی اگر آب هندوانه با سکنجبین ترکیب شود، سنگ های مجاری ادرار را می شکند و دفع می کند.

هندی ها هم به خواص این جادوی طبیعت اعتقاد دارند و از هندوانه همراه با دانه هایش برای شستشوی روده و دستگاه گوارش استفاده می کنند.

ویتامین های A,B,C در این خوشمزه ی تابستانی شناور هستند و خوشمزه ی تابستانی داستان ما، دوست مهربان قلب محسوب می شود.

چقدر هندوانه بخوریم؟! جواب این سوال ساده و با پایان باز است 😊 هرچقدر که توان داری! بله! چراکه زیاد خوردن هندوانه تنها عارضه ای که بجا می گذارد، دستشویی رفتن های پی در پی است! پس اگر در شرایطی نیستید که به دستشویی دسترسی داشته باشید، جانب احتیاط را رعایت کنید! و البته به دوستان دیابتی هم توصیه می کنیم با این میوه با احتیاط برخورد کنند.

هندوانه التیام خوبی برای پوست های آفتاب سوخته، هم هست. یک پیمانه هندوانه‎ی بدون دانه و خرد شده و یک پیمانه ماست را که مخلوط کنید، دوای آفتاب سوختگی شما آماده است.

چرا تخمه هندوانه؟

 • چون کرم های روده و معده را از بین می برد.
 • از بروز پوکی استخوان جلوگیری می کند.
 • تسکین دهنده سرفه است.
 • برای درمان سوزش ادرار موثر است.
 • برای رفع بی اشتهایی مفید است.
 • مصرف متعادل آن از کم خونی جلوگیری می کند.
 • برای درمان زخم مثانه هم موثر است.
  سالاد هندوانه
  سالاد هندوانه

  سالاد هندوانه!

آب هندوانه و انواع و اقسام نوشیدنی های خنک و تابستانی که با هندوانه درست می شوند به کنار حالا سالاد آن هم می تواند ارادت تام ما را به این میوه به جا بیاورد! هندوانه خوردن ساده است و سالاد هندوانه حتی از آب خوردن هم راحت تر!

تنها چیزهایی که لازم دارید کمی عشق به این توپ قرمز، پنیر فتا و مغز تخمه آفتابگردان است. قسمت بی دانه ی هندوانه را خرد کنید و به همراه پنیر فتای مکعبی خرد شده و مغز تخمه ی آفتابگردان یک سالاد بی نظیر داشته باشید.  البته ناگفته نماند که این سالاد قابلیت های زیادی برای تبدیل شدن به یک سالاد تمام عیار پُر ملات را هم دارد که اضافه کردن انواع سبزی ها و زیتون و میوه های دیگر به سلیقه ی ناب شما بستگی دارد.

نوش جان 😊

سپیده هراتی

۱ نظر

 • سلام

  هندوانه التیام خوبی برای پوست های آفتاب سوخته، هم هست. یک پیمانه هندوانه‎ی بدون دانه و خرد شده و یک پیمانه ماست را که مخلوط کنید، دوای آفتاب سوختگی شما آماده است.

  جالب بود واقعا

  مرسی

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More