بلاگ بامارو

دمنوش ها را بیشتر بشناسیم

دمنوش نوعی نوشیدنی است که در آن جزیی از گل، برگ، ساقه، ریشه، دانه، پوستِ میوه یا اجزای دیگر گیاهان دارویی که قابل حل در آب است، به صورت خشک یا تازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دم کردن یا گرفتن عصاره به وسیلهٔ آب متداول‌ترین و قدیمی‌ترین روش به کار بردن داروهای گیاهی است.

دمنوش نوعی نوشیدنی است که در آن جزیی از گل، برگ، ساقه، ریشه، دانه، پوستِ میوه یا اجزای دیگر گیاهان که قابل حل در آب است، به صورت خشک یا تازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دم کردن یا گرفتن عصاره به وسیلهٔ آب متداول‌ترین و قدیمی‌ترین روش به کار بردن داروهای گیاهی است.
دمنوش ها  نوشیدنی هایی گوارا  هستند که عطر و طعم آنها آرامش دلپذیری به همراه دارد .

تفاوت جوشانده با دمنوش

دمنوش با جوشانده تفاوت دارد. به هنگام تهیه دمنوش گیاه را مقداری کوبیده و در آب جوشیده شده به مدت چند دقیقه روی بخار ملایم قرار داده  و بعد صاف می‌کنند. نوشیدنی حاصل ازبه لیمو، بهارنارنج، گل گاو زبان اسطخدوس نوعی دمنوش‎گیاهی است. در مقابل اگر گیاه را مستقیم با آب سرد یا گرم بجوشانند، جوشانده‌ای بدست می‌آید که خاصیت و اثر آن قوی تر از دمنوش  است، چرا که حین جوشاندن مواد بیشتری از گیاه خارج می‌شود. البته این به معنای برتری جوشانده بر دمنوش نیست.

استفاده از دمنوش در دنیا

دمنوش ها از دیرباز مورد استفاده ایرانیان قرار می‎گرفتند ولی در سال های اخیر مورد استقبال بسیاری از خانوارها قرار گرفته است و به تنهایی یکی از ارکان پذیرایی محسوب می شود.

استقبال از دمنوشها در حال حاضر فقط مختص به ایران نیست! در تمام نقاط دنیا استفاده از این نوشیدنی رواج پیدا کرده است در کشورهایی مثل تونس، مراکش و ترکیه استفاده از دمنوش نعنا فلفلی جزء عادات روزانه آنها محسوب می شود آن هم به همراه شکر فراوان!

در کشور آلمان که رتبه نخست را در مصرف چای گیاهی دارد استفاده از میوه های خشک در چای رواج دارد.

همچنین در کشور سوییس مرسوم است که برای خانمی های باردار  دمنوش رازیانه به عنوان هدیه ارسال شود.

دمنوش های بهاری

هرچند در فصول گرما طیف وسیعی از نوشیدنیها را میتوان استفاده کرد ولی بعضی از آنها بوسطه طبیعت خنک و فوایدشان دلپذیرتر هساند یکی از آنها دمنوش نعنا فلفل است، نعنا فلفلی یک گیاه دارویی همه کاره و دمنوش آن یکی از محبوب ترین دمنوش های گیاهی است و فواید بسیاری دارد. عطر تند آن حس ها را تحریک می کند و قدرت تمرکز را بالا می برد. نعنا فلفلی برای کسانی که مشکل تمرکز دارند یا دچار خستگی ذهنی هستند، مفید است.در زمان استفاده، قبل از آنکه آن را در آب بیاندازید، آن را تا کرده و  نصف کنید تا خواص خنک کنندگی آن آزاد شوند.

اسطخو‌دوس هندی به همراه به‌لیمو، گل محمدی و بهار‌نارنج از نوشیدنی های مناسب فصل بهار بوده که بسیار خوش عطر و نشاط‌آور است،بابونه نیز طبی نیز یکی از گیاهانی ست که طبیعت سردی داشته و مناسب روزهای گرم می باشد .

 

۳ comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More