بلاگ بامارو
زباله کمتر تولید کنیم

دوستی با محیط زیست

آب و هوای کره ی زمین تغییر کرده و روز به روز شرایط زندگی کردن روی این کره ی خاکی برای ما سخت تر میشه و ما چاره ای نداریم که یا از در دوستی با محیط زیست وارد بشیم و یا خیلی زود با چالش های ادامه ی حیات مواجه شیم.

سال جدید شروع شده و همه ی ما علاوه بر شرکت و سازمان های بزرگ، باید نسبت به مسئولیت های اجتماعی خودمون هم حساس باشیم. دفترهای برنامه ریزی که پر شدن با اعداد و ارقام و آرزوهای شخصی رو با چند تا مسئولیت اجتماعی ساده همراه کنیم و این حس خوب مفید بودن برای محیط زیست رو امسال تجربه کنیم.

زباله کمتر تولید کنیم

پلاستیک کمتر، زمین سالمتر

حداقل کارهایی که برای کمک کردن به کره ی زمین زیبامون میتونیم انجام بدیم کدام ها هستند؟

  • اگر توی فروشگاه برای یک محصول واحد، دو نوع بسته بندی کارتُنی و یا پلاستیکی رو میبینی، کارتُن دار رو بردار.
  • سعی کن هروقت به رستوران میری، از نی پلاستیکی استفاده نکنی (آمار بیشترین زباله ی روی زمین در حال حاضر مربوط به نی پلاستیکی هست).
  • همیشه یه لیوان کوچک همراهت داشته باش تا هیچوقت از لیوان های یکبار مصرف استفاده نکنی. (با نزدیک شدن فصل گرما اگر هر نفر ایرانی برای هر بار آب خوردن از یک لیوان پلاستیکی استفاده کنه، به زودی جایی برای نفس کشیدن باقی نخواهد موند).
  • سفره های یک بار مصرف بدجوری به دل خانواده های ایرانی راه پیدا کردن و مصرف هرروزه ی این سفره ها، یکی از اشتباه ترین کارهای ممکن هست. سفره های قلمکار قدیمی، سفره های دوخته شده با پارچه، یا در بدترین حالت ممکن سفره های هزار بار مصرف پلاستیکی رو به خونه هامون برگردونیم.
  • برای زباله های آشپزخونه و سطل های کوچک زباله ی حمام و دسشویی می تونیم از پلاستیک هایی که گاها هنگام خرید از سوپرمارکت ها یا میوه فروشی ها میگیریم استفاده کنیم.
  • بطری های آب معدنی با نزدیک شدن به تابستان باز هم قراره به موجودات آبزی جوی های آب تبدیل بشن و اگر ما وقتی از خونه میریم بیرون یه بطری تمیز آب با خودمون برداریم ممکنه موفق شیم نسل این آبزیان رو منقرض کنیم :دی
  • آبمیوه های آماده و نوشابه های سرشار از قند رو با شربت ها و دمنوش ها و دتاکس های خونگی جایگزین کنیم. هم سالمتر هستن و هم پلاستیک کمتری دارند.

تمیزکاری های دوست با محیط زیست

یک سینک ظرفشویی که برق می زنه، دستشویی و حموم کاملا تمیز و بهداشتی و اجاق گازی که لکه های چربی نداره چیزی نیست که ازش بدش بیاد اما کلی ماده های شوینده و اسپری بصورت کاملا تبلیغات شده و غیر سالم برای تهاجم به محیط زیست توی هر فروشگاه کوچک و بزرگی پیدا میشه.

سرکه و کمی جوش شیرین به راحتی می تونن تمام تمیزکاری های خونه

 رو انجام بدن و کوچکترین آسیبی هم به محیط زیست نزنن.

دست دوم ها و تعمیر لوازم قدیمی

دست دوم ها مثل دوچرخه یا لپتاپ و میز ناهار خوری می تونه هم صرفه جویی قابل توجهی تو هزینه ها باشه و هم دیگه بسته بندی ندارند و هیچ کاغذ و پلاستیک جدیدی قرار نیست به محیط زیست اضافه کننن. لوازم قدیمی می تونن بدون داشتن آپشن های دهن پُر کن برندهای بزرگ، همون کارهای همیشگی رو برای شما انجام بدن و فقط کافیه که یه خرج کوچولو برای تعمیر کردنشون انجام بدیم.

آیا تکنولوژی زیبا نیست؟! مادامی که میتونیم توی خونه لم بدیم و دمنوش مون رو مزه مزه کنیم و ماشینی که بنزین نمی سوزه و وقتی که هدر نمی ره و در کنارش میتونیم محصولات باکیفیت تهیه شده از مواد بازیافتی رو هم پیدا کنیم و یا به دنبال وسایل دست دوم بگردیم و هزینه ها رو کاهش بدیم.

سپیده هراتی

اضافه کردن نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More