بلاگ بامارو

چطور با بودجه کم اقدام به راه اندازی کافه خود کنیم؟

به واقعیت تبدیل کردن رویاها همیشه هم کار آسانی نیست، همان طور که خیلی از افراد معتقد هستند در این راه باید عوامل بسیار زیادی دخیل باشند و بستر مناسبی هم فراهم باشد.

به واقعیت تبدیل کردن رویاها همیشه هم کار آسانی نیست، همان طور که خیلی از افراد معتقد هستند در این راه باید عوامل بسیار زیادی دخیل باشند و بستر مناسبی هم فراهم باشد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ کاری نشدنی نیست مخصوصا اگر تمام تلاش خود را در مسیر رسیدن به هدف بکنید و از موانع واهمه‌ای نداشته باشید. بی شک همه‌ی کارها سختی‌های خود را دارند و این سختی‌ها رابطه‌ی مستقیمی با انگیزه شما دارند!

در حال حاضر با یک جست وجوی ساده در گوگل می‌توانید به هزاران راه موفقیتی که شما را پولدار می‌کنند دست پیدا کنید اما چند درصد از این راه‌ها ممکن است جواب بدهند؟ قطعا همه‌ی افراد از راه‌های مختلف و روش‌های متفاوتی پولدار می‌شوند و ممکن است روش‌های آن‌ها برای شما جوابگو نباشند. اما می‌توان از میان این راه‌ها نکاتی را استخراج کرد که چطور حتی با بودجه کم کاری را شروع کنیم؟ چطور از صفر شروع کنیم؟ چطور می‌توانیم کافه خود را داشته باشیم؟ بدون پشتیبان مالی و بدون اسپانسر! در ادامه به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم.

سنگ بزرگ نشان نزدن است

شاید این مَثل به گوش خیلی‌ها آشنا نباشد اما اجازه بدهید کمی توضیح بدهم. زمانی که شما شروع به نوشتن اهداف و آرزوهای خود می‌کنید، مثلا نورپردازی، سیستم صوتی و دکوراسیون داخلی، دستگاه‌های اسپرسو ساز، تجهیزات و و … همیشه بهترین‌ حالت‌ها را در نظر می‌گیرید و می‌خواهید همه چیز کاملا بدون نقص باشد. باید به شما بگویم حواستان به این دست از آرزوها باشد! از اهداف کوچک شروع کنید و کم کم گستره‌ی اهداف خود را وسیع کنید. برای مثال در عوض فکر کنید که چه جایی را می‌توانید با قیمت مناسب اجاره کنید؟ یا حتی تجهیزات مورد نیاز خود را الویت بندی کنید و هر کدام که در ابتدای کارتان درآمد بیشتری را برای شما رقم می‌زنند تهیه کنید. زیبایی ظاهری اهمیت بسیار زیادی دارد اما به این معنی نیست که باید هزینه گزافی را متحمل شوید. خلاقیت داشته باشید. در حرفه کافه داری خلاقیت شما می‌تواند شما برگ برنده‌ی شماست. رویاپردازی زیباست اما زیباتر این است که با واقعیت روبه رو شوید و با توجه به داشته‌های خود قدم بردارید.

در خرید وسایل عجله نکنید

خیلی از اوقات افرادی که کلنگ کافه خود را می‌زنند به اشتباه فکر می‌کنند که باید تمامی تجهیزات و وسایل قهوه ساز و … همگی نو و دسته اول باشند! در صورتی که این تفکر برای شمایی که می‌خواهید با بودجه کم و بدون پشتوانه مالی کافه خود را باز کنید کاملا نادرست است. در خرید وسایل عجله نکنید و کمی جستوجو کنید. گاهی اوقات با صرف کمی زمان می‌توانید این وسایل را از کافه‌هایی که می‌‌خواهند تجهیزات خود را عوض کنند تهیه کنید.

در این صورت بی شک مبلغ کمتری را پرداخت خواهید کرد. قبل از اقدام به خرید وسایل به حراجی‌ها سر بزنید یا از کسب و کارهای محلی پرس و جو کنید. در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ نیازمندی‌ها می‌توانید خیلی از اوقات وسایل مورد نظر خود را از افرادی که قصد فروش آن‌ها را دارند تهیه کنید. فراموش نکنید شما در ابتدای کار خود هستید و بعد از گذشت مدتی می‌توانید تجهیزات خود را ارتقا دهید.

پس انداز کنید

حواستان به دخل و خرجتان باشد. برای ذخیره پول راه‌های بسیار زیادی وجود دارد و نکاتی هست که باید رعایت کنید. برای مثال:

 • سطح توقع خود را پایین بیاورید:

  در ابتدای کار هیچ لزومی ندارد که شما همه‌ی وسایل را داشته باشید، وسایلی که ممکن است در شروع کار حتی استفاده‌ای هم نداشته باشند. پس فقط چیزهایی که واجب هستند را تهیه کنید.

 • خودتان دست به کار شوید:

  زمانی که شما بودجه کافی برای استخدام کارکنانی برای کافه را ندارید پس این موضوع را فراموش کنید و خودتان دست به کار شوید و شروع به یادگیری برخی از امور کنید تا مجبور نشوید مبلغی از درآمد هر ماه را بابت حقوق و عوارض پرداخت کنید. در این راه باید تلاش کنید!

 • حساب و کتاب داشته باشید:

  حساب هر ریالی که بدست می‌آورید را داشته باشید و همه چیز را یادداشت کنید تا در صورت بروز مشکلی بتوانید از این یادداشت‌ها کمک بگیرید. همچنین هزینه‌های پنهان مثل پرداخت قبوض، پرداخت مالیات و … را در نظر داشته باشید و برای آن‌ها برنامه ریزی کنید.

 • از مزایا استفاده کنید:

  بیشتر موسسات مالی و بانک‌ها برای شروع یک کسب و کار مبلغی(وامی) را به عنوان کمک هزینه در نظر می‌گیرند تا به افرادی که سرمایه هنگفتی ندارند بتوانند کمکی کرده باشند. با فردی با تجربه در این زمینه مشورت کنید و از او بخواهید راه استفاده و بهره گرفتن از این مزایا را به شما نشان بدهد.

 • از اطرافیان خود غافل نشوید:

  در این راه شما نه تنها به پشتیبانی احساسی نیاز دارید بلکه به پشتیبانی حضوری هم نیاز خواهید داشت. یعنی چه؟ یعنی از دوستان و خانواده خود درخواست کنید که در انجام برخی از کارها به شما کمک کنند(در صورتی که علاقه دارند) بدین صورت شما مجبور به پرداخت هزینه برای این امور نخواهید شد و می‌توانید پس انداز داشته باشید.

 • یک حسابدار استخدام کنید:

  شاید این مورد خیلی هم واجب نباشد اما بد نیست که یک حسابدار استخدام کنید تا حساب‌های شما را بررسی کند و حواسش به امور مالی و هزینه‌ها باشد از طرفی در این صورت تمرکز شما بر روی کارهای دیگر قرار خواهد گرفت. اما همان طور که گفتم این مورد خیلی هم واجب نیست و بستگی به خودتان دارد.

در آخر این نکته را فراموش نکنید که هر کاری سختی خودش را دارد و با گذشت زمان به تجربه شما اضافه خواهد شد. تلاش کنید تا هر روز بهتر از دیروزتان باشید و به کار خود وفادار بمانید. ممکن است در این راه خسته شوید اما از مبارزه دست برندارید و از رویاهای خود غافل نشوید و به آن‌ها توجه داشته باشید.

 

الهه معتمدی

11 comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More