بلاگ بامارو

عادت‌های رفتاری که در شرکت‌های توییتر، لینکدین و گوگل ممنوع است!

برخی از نام‌های تجاری آشنا از بعضی رفتارها دوری می‌کنند، و سعی می‌کنند این رفتارها در بین کارکنانشان به کلی از بین رود، این رفتارها می‌تواند شامل عاداتی باشند که به ماهیت سازمان آسیب برسانند، پس دوری از آن‌ها ضروری است.

برخی از نام‌های تجاری آشنا از بعضی رفتارها دوری می‌کنند، و سعی می‌کنند این رفتارها در بین کارکنانشان به کلی از بین رود، این رفتارها می‌تواند شامل عاداتی باشند که به ماهیت سازمان آسیب برسانند، پس دوری از آن‌ها ضروری است. البته ترک عاداتی که مدت‌ها همراه ما بوده‌اند بدون شک سخت است. ترک انجام کاری به مراتب آسان‌تر از این است که یک رفتار جدید را یاد بگیرید، مطمئن باشید! رفتارهایی که در این پست با هم بررسی می‌کنیم رفتارهایی هستند که غول‌های تجاری همانند گوگل، توییتر و LinkedIn از آن‌ها دوری می‌کنند.

و اما رفتارهایی که باید کم کم با آن‌ها خداحافظی کنیم:

در دست داشتن تلفن همراه در جلسات

اغلب افراد به طور منظم تلفن همراه خود را حتی بدون داشتن هدف خاصی چک می‌کنند و این موضوع چالش برانگیز شده است. امروزه افراط در استفاده از تلفن همراه و استفاده در هر لحظه و هر مکان خیلی موضوع نگران کننده‌ای است، افراد در یک جمع خودمانی به جای اینکه گل بگویند و گل بشنوند مداوم سرشان در گوشی‌هایشان است و از این شبکه‌ی اجتماعی به شبکه‌ی اجتماعی دیگری می‌روند!

 تصور کنید این عادت در محیط کار هم همراه این افراد باشد، هیچ کاری با تمرکز بالا و به درستی تمام انجام نخواهد شد.

برای دوری از این کار می‌توانید حالت خاصی را برای تلفن خود تنظیم کنید به نام “مشغول کار هستم” و سپس با خیال راحت و تمرکز تمام و کمال حواس خود را به انجام کاری که در دست دارید، اختصاص بدهید. این مقاومت شما اگر موفقیت آمیز باشد بدون شک یک دستاورد محسوب شده، به این دلیل که اگر جز افرادی باشید که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید پس گوشی شما همیشه اعلان‌هایی را گزارش خواهد داد.

 در این دنیای کنونی هر لحظه اتفاقی در حال رخ دادن است! مطمئن باشید ترک این عادت نتایج مثبتی را به دنبال خواهد داشت، علاوه بر اینکه از زمان خود به درستی استفاده می‌کنید، بلکه ذهن خود را با هزاران داده‌ی اضافی پر نخواهید کرد.

به تنهایی غذا خوردن

شاید این حق شما باشد که بعد از ساعات متوالی کار و فعالیت در زمان ناهار گوشه‌ای بنشینید و ساندویچی را که همراه خود آورده‌اید نوش جان کنید!

 برخی افراد ممکن است تنهایی را دوست داشته باشند، ولی در محل کار که شما عضوی از یک تیم محسوب می‌شوید، این کار انزوای شما را نشان می‌دهد. برای دوری از این موضوع سعی کنید در زمان صرف غذا در کنار دیگر همکاران خود باشید. صبحانه و ناهار تیمی می‌تواند یک ایده‌ی فوق‌العاده برای بهبود وضعیت سازمان شما باشد.

 این موضوع روابط بین شما را موثرتر خواهد کرد، یا برای مثال می‌توانید هر روز به جای اینکه با همان همکاران همیشگی باشید با افراد جدید به صرف غذا بپردازید. این امر نه تنها باعث می‌شود دوستان جدیدی پیدا کنید بلکه باعث می‌شود از علم و دانش این افراد هم بهره بگیرید. یک تیر و چند نشان!

ایمیل زدن، به جای حضور و صحبت فیزیکی

ممکن است یکی از افراد تیم کار خودش را زودتر از موعد و بهتر از همیشه انجام داده باشد که نتیجه‌ی مثبتی را به همراه داشته است، طبق عادت، برای قدردانی از اون یک ایمیل خشک و رسمی می‌نویسید کلید ارسال را می‌زنید و خلاص!

بعله درست است که ایمیل راهی آسان و بدون دردسر است، اما همیشه تاثیری را که باید بگذارد نخواهد داشت، اما راه حل چیست!؟

خب ساده است اگر نظری پیشنهادی یا قدردانی قرار است صورت بگیرد، این کار را به طور حضوری انجام دهید، این امر احساس درست شما را به شخص مقابل منتقل خواهد کرد، نه مثل یک صفحه سفید بی‌جان که فقط چند کلمه در آن درج شده است.

در صورتی ارسال ایمیل باید گزینه اصلی شما باشد که فرد در دسترس نباشد، دورکار باشید یا … . در چنین شرایطی می‌توانید به نوشتن یک ایمیل پناه ببرید. اما فراموش نکنید تاثیر صحبت رو در رو همیشه بیشتر از صحبت در فضای مجازی است!

در دنیای واقعی زندگی کنید، با همکاران خود بیشتر حضوری صحبت‌های‌تان را در میان بگذارید و از این مکالمات لذت ببرید.

کمال گرایی

همیشه کامل و بی‌نقص بودن، بعله درست است این دو هدف هر کارمند و مدیری است. اما به چه قیمتی!؟!

 فرض کنید برای یک ارائه کوتاه فرصت کافی دارید، می‌توانید یک روز تمام به دنبال محتوا و عکس باشید از سایت‌های مختلف به دنبال ویدیو و متن مناسب باشید و هم جسم و هم ذهن خود را کاملا خسته کنید! در پایان روز، فقط توانسته‌اید همین یک کار را انجام دهید.

اما راه دیگری هم وجود دارد، اینکه در یک زمان مشخص و بدون سخت‌گیری زیاد کار خود را انجام دهید، آسان بگیرید تا آسان شود! لازم نیست برای هر خط یک رنگ انتخاب کنید، بدون این کار هم ارائه شما تاثیر خواهد داشت.

کدام یکی از این دو راه را انتخاب می‌کنید، اگر بخواهم صادق باشم من راه دوم را انتخاب می‌کنم، و اما وقت اضافی!؟ سخت نگیرید وقت باقی مانده را به مطالعه یک مقاله جدید بپردازید، کمی زبان یادبگیرید یا به کلاس یوگا بروید و کمی ریلکس کنید، کمال گرایی هم باید به اندازه باشد و نباید در آن افراط کرد.

کم خوابی

“اگر زمان بیشتری بیدار بمانم می‌توانم حجم بیشتری از کارهایم را انجام دهم” این جمله را به کلی فراموش کنید! شاید این موضوع حقیقت داشته باشد اما آیا کیفیت کاری شما با زمانی که ذهن شما استراحت کافی را داشته است یکسان است!؟ خیر…

علاوه بر اینکه جسم شما به استراحت نیاز دارد، ذهن شما هم باید در وضعیت مناسبی از این جهت باشد، یعنی باید به اندازه‌ی کافی استراحت کنید، هیچ چیزی جایگزین خواب در طول شب نخواهد شد! برای خود برنامه‌ریزی کنید، در ساعت معینی به رختخواب بروید و زودتر از خواب بیدار شوید، صبحانه کامل بخورید و حتما قبل از رفتن به محل کارتان کمی فعالیت بدنی داشته باشید، کمی بدوید یا یوگا انجام دهید، بدون شک روز خوبی خواهید داشت روزی سرشار از انرژی و تمرکز.

الهه معتمدی

۲ comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Load More
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.