بلاگ بامارو

روز جهانی قهوه و چند داستان قهوه ای

روز جهانی قهوه یکم اکتبر هرسال می باشد. قهوه بعنوان بهانه ای برای گفتگو کردن این روزها در کافه ها رایج ترین نوشیدنی ایرانی ها است. روز جهانی قهوه برای علاقمندان و عاشقان این نوشیدنی روز خاصی است و به این بهانه داستان هایی از قهوه نوشیدن در کافه ها برایتان نوشته ایم.

امروز یک اکتبر روز جهانی قهوه است، امروز در سرتاسر جهان در مورد قهوه، درست کردنش و از این جور مسائل حرف می زنند نمی دانم این کارها درست است یا نه و آیا با هدف نامگذار امروز در یک راستا است یا نه. من هم نمی دانم آن فردی که سعی کرده امروز یعنی یک اکتبر را به عنوان روز جهانی قهوه بنامد و آن را به سایر جهان تسری بدهد چه در ذهنش می گذشته است، ولی به نظر من امروز نه در مورد قهوه که باید در مورد گفتگوهای قهوه ای حرف بزنیم.
قهوه در چند سال اخیر جای کرسی های ایرانی را گرفته است و هر جا که قهوه وجود دارد گفتگویی هم خواه یا ناخواه شکل می گیرد. من چند داستان بسیار کوتاه در مورد قهوه که خودم و دوستانم در جاهای مختلف شنیده ایم را برایتان اینجا دارم.

روز جهانی قهوه
یکم اکتبر، روز جهانی قهوه

جملات ثابت:

تا حالا نشده من با دوستانم به کافه ای بروم و یکی از جملات ثابتشان را پای میز کافه خرج آن قهوه مظلوم و طرف مقابلشان که من باشم روی میز نکنند.
مثلا یکی با دیدن قهوه سریع می گوید: اوه ببین چی اینجاست! قهوه سوپ روزانه من! ( این جمله اش را مطمئنم جای دیگری شنیده ولی خب آن را هیجان انگیز نقل می کند).
یا یکی دیگر از دوستانم وقتی اسپرسو ام را روی میز می گذارند با لحن خنده داری که قصدش شاد کردن من است می گوید: اینم قرص خانم افسرده! یک دپرسوی گنده!
و یکی از جالب ترین چیزهایی که پشت سر هم شنیده ام وقتی بود که در یک دورهمی دوستی را تحت فشار گذاشته بودیم که تو آن نظرت اشتباه است، آن دوست زیر بار نمی رفت بعد از کلی کلنجار آن دوستمان کمی ساکت شد، منتظر بودیم که نظر ما را بلاخره تایید کند که نمی دانیم چی شد به یکباره گفت می دونید فرق شما با قهوه چیه؟ حالا ما هاج واج همدیگر رو نگاه می کردیم تا آمدیم چیزی بگوییم به سرعت گفت قهوه خیلی مزه داره ولی شما همتون یه مزه می دید، از قهوه یاد بگیرید یکم متفاوت فکر کنید، قهوه ای باشین!
این قهوه ای گفتن اش همانا و ترکیدن جمع از خنده همانا! بعد از آن اتفاق جمله ای ثابت مان برای اینکه نظر طرف مقابل را زیر سوال ببریم این بود، قهوه ای باش!

روز جهانی قهوه
روز قهوه بهانه ای برای گفتگو

رفقای باریستایی، داستان های باریستایی

مطمئنم باریستا ها هر شب که به خانه می روند داستان جذابی را با خود به خانه می برند، یکی از داستان هایی که از دوست باریستای ام شنیدم این بود که روزی یه خانم میانسالی نزدیک غروب به کافه میاد و این دوست باریستای ما که می بیند همکارش نیست می رود تا سفارش را از مشتری بگیرد، به مشتری که بسیار خانم خوش پوش و دنیا دیده ای به نظر می رسد عرض ادبی می کند و منو را می دهد و می گوید من در خدمتم، خانم که سرش پایین است سریع می گوید یک کاپوچینو بدون شیر لطفا! این دوست باریستای ما ابتدا شک می کند که نکند اشتباه شنیده است، می گوید ببخشید دستورتون چیه؟ خانم با کمی صدای بلند تر می گوید که کاپوچینو بدون شیر لطفا! این دوست باریستای ما که کمی گیج شده بود به خانم می گوید کاپوچینو تلفیقی از شیر و اسپرسو است، شما اسپرسو میل دارید؟ خانم با صدای بلندتری نزدیک به فریاد می گوید، آقا من می دونم چه چیزی میخوام تکرار می کنم کاپوچینو بدون شیر!
این دوست باریستای ما با گفتن چشم ببخشید، تازه متوجه شدم چی میل دارید، می رود که سفارش را آماده کند، نقل می کند که سفارشی که آماده می کند یک امریکانو است، آن را روی میز می گذارد و معذرت می خواهد که متوجه نشده با لحنی که نشانه از استیصال و مظلوم نمایی است به آن خانم می گوید که ببخشید دیر متوجه شدم ممنون که بعد از مدت ها یادم آوردید میشه کاپوچینو رو بدون شیر هم درست کرد و می رود، هنگام حساب کردن آن خانم با روی گشاده می گوید مرسی که تمام تلاشتون رو کردید که کاپوچینو رو بدون شیر برای من درست کنید! ولی چیزی که خوردم البته اسپرسو بود!
آن دوست باریستایی مان می گوید آن فنجان را گوشه خانه اش نگاه داشته و می گوید هر وقت از چرخ روزگار ناراحت می شود به خودش می گوید من فرق امریکانو و کاپوچینوی بدون شیر را می فهمم، هنوز امیدی هست!

تبریک ویژه:

روز قهوه، روز گفتگو است، در ستایش قهوه باید گفتگو کرد، روز قهوه را به همه دوستانی که دور یک فنجان کوچک قهوه گفتگو می کنند تبریک می گوییم شما هم خاطرتان را در مورد قهوه برایمان تعریف کنید.

پارسال هم در روز جهانی قهوه در مورد این نوشیدنی اعجاب انگیز برایتان نوشته بودیم که اینجا می توانید مطالعه کنید.

سپیده هراتی

۱۰ comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More