بلاگ بامارو

روش‌های جدید بازاریابی کافه و تبلیغات با کمترین هزینه

امروزه میزان اهمیت به تبلیغات باید به همان اندازه‌ای باشد که به کیفیت خوب محصولات و رفتار مناسب با مشتری اهمیت داده می‌شود. هیچ کدام از این موارد را نباید فدای دیگری کرد و باید به میزان مناسب برای هر کدام زمان گذاشت. فراموش نکنید که ادامه‌ی حیات برند شما بدون تبلغیات امکان پذیر نخواهد بود.

تبلیغات و بازاریابی! داشتن این دو بدون صرف هزینه ممکن است عملی نشود، اما برای کافه‌هایی که به تازگی شروع به کار کرده‌اند، مطمئنا صرف هزینه‌ی زیاد امکان‌پذیر نیست. با این حال، برخی روش‌های جدید بازاریابی کافه شما را متحمل هزینه‌های بسیار کمی خواهند کرد.

طبق یک نظرسنجی که در ماهنامه barista صورت گرفته، بیش از ۷۰ درصد از کافه‌ها برای تبلیغات و بازاریابی خود کمتر از ۳۰۰ هزار تومان در ماه هزینه می‌کنند. و اما امروز با توجه به داده‌ها و اطلاعاتی که از این نظرسنجی بدست آمد ۶ استراتژی کارآمد و کم هزینه در بازاریابی کافه‌ها وجود دارد که امروز قصد داریم شما را با این استراتژی‌ها آشنا کنیم.

۱) ظاهر و ویترینی چشمگیر طراحی کنید

ساده ترین راه برای کسب مشتریان جدید این است که مردم در حال عبور را مجذوب کافه خود کنید. در طی یک همه پرسی از مشتریان یک کافه از آن‌ها خواسته شد که کافه‌ای که جدیدا بازدید کرده‌اند را توصیف کنند، و به طرز شگفت انگیزی اغلب آن‌ها کافه مورد نظرشان را با توجه به موقعیت مکانی و جذابیت بصری کافه توصیف کردند.

پس این طور که به نظر می‌رسد قضاوت یک کافه از روی ظاهر کافه هنوز هم در اولویت قرار دارد، پس نمی‌توان این قضیه را نادیده گرفت. چشم پوشی از این قضیه و اهمیت ندادن به این موضوع شانس شما را برای جذب مشتریان بیشتر کمتر و کمتر خواهد کرد.

و اما سوالی که ممکن است الان در ذهن شما ایجاد شود این است که چگونه می‌توان ظاهر کافه خود را دلپذیر‌تر کنید؟! تاکتیک‌های بسیار ساده‌ای وجود دارد که می‌توانند توجه عابران را به خود جلب کنند. به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم:

  • تابلوی کافه

با کمی خلاقیت در طراحی تابلوی کافه و استفاده از علائمی خاص و منحصر به فرد قطعا می‌توانید توجه عابرین را به خود جلب کنید. این موضوع ممکن است هنوز در قشر کافه‌داران جا افتاده نباشد که برای طراحی تابلوی خود زمان کافی صرف کنند و تاثیر این قضیه را خیلی نمی‌دانند، اما اشتباه نکنید! این موضوع تاثیر بسزایی در معرفی شما دارد!

  • نمونه محصولات رایگان

اگر یک کافه به اندازه کافی خوش شانس باشد که فضای کافی برای عبور و مرور مردم را در جلوی درب خود داشته باشد می‌تواند با نمونه‌های رایگان برای تست کردن، عابرین را با فروشگاه و محصولاتش آشنا کند.

  • جذابیت بصری- نگاه ها را به سمت خود جذب کنید

اولین برداشت مهم است و اولین برداشت از یک کافه با توجه به ظاهر آن صورت می‌گیرد. و اما چطور کافه‌ها ظاهری متفاوت و نوین از دیگر رقبای خود داشته باشند؟!

به این نکته هم توجه کنید که برای داشتن ظاهری نوین و زیبا نیازی نیست تغییرات بزرگی ایجاد کنید. حتی یک تخته ایستاده که روی آن درباره‌ی شما توضیح داده شده است و یا جمله‌ای تاثیرگذار روی آن نوشته شده است و در پیاده‌رو قرار دارد هم می‌تواند به اندازه کافی مفید واقع شود. چیزی که شما را از دیگر رقبایتان در سطح شهر متمایز می‌کند شخصی سازی برندتان و خلاقیت در این زمینه است.

۲) بازاریابی دهان به دهان

 تبلیغات دهان به دهان (Word of Mouth)، یک روش بازاریابی ا‌ست که در آن، بدون پرداخت هزینه‌ای، مشتری راضی شما همچون یک رسانه تبلیغاتی، تجربه رضایت بخشش را از محصول شما برای دیگر مخاطبان‌تان بازگو می‌کند و آن‌ها را وادار به خرید و یا بازدید از شما می‌کند.

 هر مشتری که وارد کافه شما می‌شود یک فرصت برای بازاریابی است. زیرا مردم به توصیف و تعریف دیگران و نزدیکان به شدت اعتماد دارند. زمانی که از مشتریان یک کافه خواسته می‌شود از تجربه خود درباره‌ی دلیل رفتن به یک کافه صحبت کنند روش معمولی که به آن اشاره می‌کنند این است که این مکان توسط یکی از اقوام آن‌ها یا توسط دوستی نزدیک به آن‌ها پیشنهاد شده است.

 بیشتر کافه‌داران با این استراتژی بازاریابی دهان به دهان موافق هستند و اکثر آن‌ها این راه را برای کسب مشتری جدید موثر دانسته اند. پس، در کارتان بهترین باشید!

به گفته جیمز یودر:

“ایجاد تجربه عالی برای یک مشتری کلید موفقیت برای یک کافه است، زیرا خود مشتریان ابزاری برای بازاریابی هستند!”

بازایابی دهان به دهان در وهله‌ی اول به سرویس‌دهی و خدمات شما و در وهله‌ی دوم به تجربه‌ی شخصی مشتری از حضور در کافه شما بستگی دارد. پس همیشه سعی کنید فراتر از انتظارات مشتریان خود باشید!

و اما چند راهی که باعث می‌شوند انتظارات مشتریان خود را برآورده کنید

نوشیدنی رایگان در ازای اینکه توسط مشتریان خود به دیگران پیشنهاد شوید جایزه بدهید.

هیچ چیزی مثل یک رشوه(جایزه) تاثیر مثبت ندارد. بزرگ باشید یا کوچک، همیشه با یک هدیه خوشحال خواهید شد. کافه‌ها می‌توانند مشتریان خود را برای توصیه برندشان به دوستان خود تشویق کنند. شرکت های فناوری مثل اوبر مشتریان خود را به سواری رایگان دعوت می‌کند و شرکت دراپ باکس هم فضای ذخیره سازی مجانی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. پس چرا کافه ها نباید مشتریان خود را تشویق کنند و به آن ها خدماتی رایگان ارائه دهند!؟؟ (دوستان خود را که قبلا به کافه‌ای نرفته‌اند را با خود به آنجا ببرید و یک قهوه رایگان دریافت کنید)

مشتری را خوشحال کنید، تلاش خودتان را بکنید

هیچ چیزی مانند رفتار خودخواهانه یک کافه یک تجربه خوب را به تجربه ای خیلی بد تبدیل نمی‌کند. هدف اول شما باید این باشد که مشتریان خود را خوشحال کنید، سپس تمرکز خود را بر روی بازاریابی دهان به دهان قرار دهید. اگر که سعی کنید تجربه‌ای خوب و به یاد ماندنی برای مشتریان خود ایجاد کنید و آن‌ها هم این تجربه را با دوستان خود به صورت کلامی به اشتراک بگذارند نتیجه این کار بهترین نوع بازاریابی خواهد بود که شما می‌توانید داشته باشید!

وبلاگ نویسان محلی را راضی نگهدارید

بازاریابی دهان به دهان فقط مختص مشتریان شما نیست بلکه وبلاگ نویسان محلی را هم شامل می‌شود. وبلاگ نویسان ناحیه شما می‌توانند آوازه ی خوشی از شما را در فضای مجازی به اشتراک بگذارند اگر که سرویسی به یاد ماندنی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورید! همچنین آن‌ها میتوانند آوازه‌ی خوش شما را کاملا منفی نشر دهند، پس در این روش محتاط باشید. و همیشه و در همه حال سعی کنید بهترین باشید.

به توصیه مشتریان خود گوش دهید

گوش دادن و عمل کردن به توصیه مشتریان کافه باعث می‌شود که آن ها یک ارتباط قوی بین خودشان و شما احساس کنند و این حسی خوشایند را ایجاد خواهد کرد. پس برای بقای کسب و کارتان به توصیه مشتریان خود گوش دهید.

۳) و اما شبکه های اجتماعی

بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی راه جدیدی نیست اما راه امتحان شده‌ای است که هنوز هم فرصت‌های جدیدی را برای کسب مشتری و ارتباط آنلاین با مشتری فراهم می‌کند.

چند تاکتیک برای بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی وجود دارد که با صرفه نظر از نوع شبکه‌ها کاربرد دارند و بیشتر اوقات هم نتیجه می دهند.

 

باید قبل از بازگشایی(افتتاحیه)، در فضای مجازی فعال باشید

رسانه‌های اجتماعی این فرصت را به کافه‌ها می‌دهند تا با مشتریان آینده خود در ارتباط باشند حتی قبل از اینکه به صورت عمومی بازگشایی شوند. این روش آگاهی درباره برند شما را افزایش می‌دهد و مخاطبان شما را برای افتتاح کافه‌تان هم آگاه می‌کند!

مرتبا و با نظمی مشخص در شبکه‌های اجتماعی پست بگذارید(فعال باشید)

هماهنگی و ثبات دو موضوع مهم در بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی کافه هستند. درست همان طور که مشتریان شما انتظار دارند با هر بار ورود به کافه نوشیدنی با کیفیت برایشان سرو شود، دقیقا در فضای مجازی هم انتظار دارند اغلب، جزئیات و محتوای فروشگاه و سرویس‌دهی شما را در اختیار داشته باشند.

متخصص کافه/قهوه باشید

به اشتراک گذاشتن دانش تخصصی در زمینه قهوه و کارتان باعث می‌شود که از شرکت‌های بزرگ مجزا باشید و مستقل فعالیت خودتان را ادامه دهید.

آموزش دادن به مشتریان به صورت انفرادی و در فضای کافه یا از طریق وبلاگ کافه می‌تواند راه موثری باشد تا مشتریان جدید و علاقه‌مند به یادگیری و کسب اطلاعات درباره‌ی قهوه و نحوه‌ی درست کردن نوشیدنی‌ها را بدست بیاورید. امتحان کردن این راه هم خالی از لطف نیست!

۴) اجتماعی باشید

کافه‌ها به شدت به ارتباط با مشتریان خود متکی هستند پس فقط فعال بودن در رسانه‌ها کافی نیست. مشارکت داشتن در رویدادها و حامی بودن در این مراسم‌ها شانس شما را برای داشتن مشتری بیشتر بالا می‌برد. برخی کافه‌ها این رویداد ها را در محیط کافه خود برگزار کرده و برخی هم در رویداد‌های محلی شرکت می‌کنند. نمونه‌هایی موفق از این ارتباط اجتماعی را در زیر نام می‌بریم که به جذب مشتری جدید منجر شده است:

یک افتتاحیه کوچک داشته باشید

قبل از اینکه افتتاحیه اصلی کافه خود را برگزار کنید یک افتتاحیه در ابعاد کوچک تر داشته باشید. این قضیه ۲ نکته مثبت به همراه خواهد داشت اول اینکه به شما زمان می‌دهد تا در زمان شلوغی قدرت کنترل امور را داشته باشید و نکته مثبت دیگر این است که شما می‌توانید میزبان رویدادهای محلی باشید که تبلیغ شما خواهند شد و در افتتاحیه اصلی بازخورد بهتری خواهید گرفت.

به گفته دنیس چن:

” ابتدا یک افتتاحیه کوچکتر داشته باشید و تا جایی که ممکن است میزبانی رویدادهای محلی را بر عهده بگیرید تا افراد مختلفی را به برند خود جذب کنید.”

میزبانی کارگاه‌ها/ورکشاپ‌ها را بر عهده بگیرید

میزبانی کارگاه‌ها، رویدادها و دیگر اتفاقات محلی بهترین راه برای جذب مشتریان جدید و برقراری ارتباط با این افراد است. بر روی این کار تمرکز بیشتری داشته باشید و این میزبانی را گاهی به صورت رایگان و گاهی هم با در نظر گرفتن هزینه‌ای قبول کنید.(به مخارج خودتان هم فکر کنید) و با ترکیب این قضیه با اصل تجارت خود منتظر مشتریان بیشتری باشید.

در مراسم و جشن های افراد محلی محصولات خود را رایگان عرضه کنید

یکی از راه‌های دیگر جذب مشتری این است که در مراسم‌های گوناگونی که توسط افراد برگزار می‌شود خود را شریک بدانید و محصولات خود را ارائه دهید با این کار، هم مردم با کیفیت خدمات شما و هم با برند شما آشنا خواهند شد. به شخصه در این مراسم حضور داشته باشید، مردم اغلب دوست دارند با مالک کسب و کار از نزدیک صحبتی داشته باشند و سوالات احتمالی خود را از خود شما بپرسند!

حمایت از جنبش های هنری و خیریه ای(حمایت کنید تا حمایت شوید)

زمانی که بخشی از درآمد خود را صرف امور خیریه و کارهای هنری کنید حس خوبی در مردم نسبت به شما ایجاد خواهد شد و موج مثبتی از سوی شما ساطع می‌شود، زمانی که در این زمینه هزینه می‌کنید هم برند شما شناخته می‌شود و هم به جامعه کمک می‌شود. پس حامی باشید.

۵) نظرات مشتریان

برخلاف نظر اکثریت، مردم بر روی نظرات کاربران چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی، (شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام یا توییتر) حساب باز می‌کنند. و مطمئن باشید مشتریان یک برند تجربه‌ی خود از یک خرید یا یک سرویس‌دهی را به اشتراک می‌گذارند. سعی کنید از مشتریان خود نظر بخواهید، تجربه نشان داده است که کافه هایی که اغلب از مشتریان خود نظر خواسته‌اند موفق تر عمل کرده‌اند نسبت به کافه هایی که در این کار کوتاهی کرده‌اند. این کار هزینه‌ای را برای شما به همراه نخواهد داشت پس از نظرسنجی درباره‌ی کارتان دریغ نکنید!

حال زمان این است که چند راه مختلف برای اینکه در جریان نظر مشتریان خود باشید را معرفی کنیم:

از مشتریان خود بخواهید بعد از دریافت یک سرویس خوب نظر خود را بگویند

گاهی اوقات پرسیدن نظر مشتری ساده ترین راه برای در جریان بودن از حس و حال مشتریان است. پس از این کار نترسید. شک نکنید مردم دوست دارند کسب و کاری که به مشتریان خود اهمیت می‌دهد، رشد کند و بازخورد مثبت داشته باشد!

یک نشانه یا علامت برای به اشتراک گذاشتن انتقاد یا پیشنهاد را روی پیشخوان، دیوار یا پنجره نصب کنید

درخواست مستقیم نظر مشتری ممکن است به مزاج همه سازگار نباشد و برخورد تندی برداشت شود، برای راحتی کار می‌توانید برگه ای را در محل کافه خود در دید داشته باشید تا مشتریان شما در فراغ بال نظرات خود را درج کنند و یا لینک صفحات اجتماعی خود را قرار دهید تا نظرات خودشان را در صفحات شما درج کنند.

نظرات مثبت را با دیگر مشتریان به اشتراک بگذارید

اشتباه نکنید قرار نیست نظرات مثبت را محرمانه نگهدارید! یکی دیگر از راه‌هایی که دیگر افراد را تشویق می‌کند تا نظر خود را اعلام کنند این است که بازخورد‌های مثبت را علنی کنید!

۶) برای تبلیغات کمی پول هم خرج کنید

راه‌های سنتی برای بازاریابی جهت بدست آوردن مشتری وجود دارد که کافه ها سراغ این روش‌ها می‌روند اما به این معنی نیست که روش‌های مدرن تبلیغات جواب نمی‌دهد! بسیاری از کافه‌ها برای تبلیغات خود هزینه می‌کنند یکی از این روش ها تبلیغات درشبکه‌های اجتماعی فراگیر مانند اینستاگرام است.

خوبی تبلیغات در این شبکه‌ها در این است که می‌توانید اهداف خود را از طریق افرادی که شما را دنبال می‌کنند گسترش دهید. در واقع دنبال کنندگان آن‌ها را هم هدف خود قرار دهید، و از این طریق پل ارتباطی وسیع‌تری را ایجاد کنید. این روش در واقع مشابه با روش بازاریابی دهان به دهان عمل می‌کند و از طریق ارتباطات نتیجه می‌دهد!

اینستاگرام یا شبکه‌های اجتماعی نظیر آن تنها راهی نیستند که کافه‌ها می‌توانند در آن تبلیغات داشته باشند. کوپن تخفیف، تیشرت‌هایی با لوگو کافه شما و تخفیف‌های آنلاین از دیگر راه‌های ممکن هستند که با بودجه کم برای بازاریابی می‌توان مشتری قابل توجهی را جذب کرد. برای مثال:

فراگیر تبلیغات کنید

چرا فکر می‌کنید حتما باید در روزنامه‌ها یا بنرها تبلیغات داشته باشید! مردم دوست دارند تیشرت برندی که دوست دارند را بپوشند یا وسایلی که دارند لوگو برند دلخواه‌شان روی آن‌ها باشد. که این باعث ایجاد گفت و گو بین افراد شده و آشنایی دیگران با کسب و کار شما را هم افزایش می‌دهد!

کوپن “نوشیدنی رایگان” را در رویدادهای محلی به اشتراک بگذارید

تبلیغات کاغذی هنوز به طور کامل منسوخ نشده، به اشتراک گذاشتن برگه‌های تبلیغات با وعده سرویس رایگان در این اجتماع‌ها باعث می‌شود افراد بهانه‌ای برای بازدید از کافه شما داشته باشند و شاید همین افراد به مشتریان وفادار شما تبدیل شوند!

و اما کدام یک از این استراتژی‌ها برای کافه شما مناسب است!؟؟ این موضوع بستگی به کیفیت کاری و خدمات خوب شما خواهد داشت! البته به یاد داشته باشید که بدون تبلیغات قادر نخواهید بود برند خود را سرپا نگهدارید. مردم برندی را که دوست دارند با موج مثبتی از توصیفات گسترش می‌دهند. پس فقط و فقط هم بر روی تبلیغات تمرکز نکنید بلکه تبلیغات جای رفتار مناسب و کیفیت را نمی‌تواند بگیرد! همیشه تعادل را برقرار کنید!

الهه معتمدی

6 comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More