بلاگ بامارو

شهری که با صبحانه زنده است!

در این شهر صبحانه حرف اول را می زند! مردمان این شهر به واسطه ی صبحانه های نابی که آماده می کنند معروف هستند و در کل کشور، نام این شهر را مترادف با نام صبحانه میدانند! شاید باور نکنید اما این شهر شگفت انگیز همان شهر “وان” در شرقی ترین قسمت ترکیه است! شهری که با فاصله ی کمی از ایران قرار دارد و به راحتی از استان آذربایجان میتوان به آنجا سفر کرد. صبحانه های این شهر تا جایی مشهور هستند که در همان کشور ترکیه رستوران هایی در شهرهایی مثل آنکارا و استانبول افتتاح می کنند با عنوان “صبحانه هایی به سبک وان”.

شهر وان در شرق ترکیه نامش مترادف با صبحانه است.

شهری کوچک با جمعیتی نیم میلیون نفری و اغلب کُرد است که فقط یک ساعت رانندگی تا ایران دارد و حال و هوایی شبیه شهرهای مرزی دارد. آب و هوای سردی دارد به طوریکه در اواخر بهار روزها گرم و شب ها خنک است و بزرگترین دریاچه ترکیه نیز در این شهر قرار دارد. دشت های وسیع با گل های وحشی و کلیسای جامع ارمنی که در اطراف آن خرگوش های خاکستری سکونت دارند.

بزرگترین صبحانه ی دنیا

بزرگترین صبحانه ی دنیا!

بلوار مرکزی این شهر بصورت غیررسمی و در زبان بومی ها به “خیابان صبحانه سازان” معروف است و جالب ترین اتفاق در مورد بزرگترین صبحانه ی کامل دنیا هم در همین خیابان و در همین شهر به وقوع پیوسته است. در سال 2014 در شهر وان 50.000 نفر از اهالی برای ثبت بزرگترین صبحانه ی کامل دنیا دور هم جمع شدند و این موفقیت را در گینس ثبت کردند.

ماه رمضان و شهری که برای صبحانه هایش معروف است

در ماه مبارک رمضان اهالی این شهر هم خیلی شبیه مردم ایران عمل می کنند و عملا رستوران هایشان را در طول روز می بندند. قلوه سنگ های خیابان صبحانه سازان، عاری از میز و صندلی می شود و تنها یک رستوران در کل سرویس می دهد در حالیکه پنجره هایش را با روزنامه پوشانده است تا حریم خصوصی ای برای کسانیکه نمی توانند روزه بگیرند، مهیا کرده باشد.

صبحانه ی ترکی یعنی انواع پنیرها، مرباها، سبزیجات تازه و تخم مرغ

چرا صبحانه های شما معروف است؟

آشپز مخصوص یکی از معروف ترین رستوران های این خیابان می گوید علتش طبیعی بودن تمام مواد اولیه است. مواد اولیه ای که کاملا بومی همین منطقه هستند و توسط اهالی فرآوری می شوند و در اختیار مشتریان قرار می گیرند.

پنیر معروف این شهر که به otlu peynir معروف است با گیاهی به نام sirmo  سرو می شود که طبق گفته ی بومی ها گونه ای از سیر وحشی است که فقط باید در آن جغرافیا این صبحانه ی محشر را میل کنید.

معروف ترین پنیر ترکی- otlu peynir

صبحانه ها حتما باید کامل باشند و شامل موارد سرد و گرم هستند. در کنار صبحانه های سرد که از پنیر معروف شان تا انواع مربا و زیتون های سبز و سیاه و… و صبحانه ی گرم که معمولا تخم مرغ با آرد و نوع خاصی از طبخ است همراه است و حتما بعد از صبحانه برای شما یک فنجان چای تازه دم سیاه می آورند.

منبع : BBC

سپیده هراتی

اضافه کردن نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More