بلاگ بامارو

اهمیت صبحانه دسته جمعی در شرکت‌ها! از زبان مدیر شتاب‌دهنده‌ی Pivotal بشنوید

برخی از شرکت‌های بزرگ به تاثیر سرو کردن صبحانه برای کارکنان پی‌برده‌اند و این ایده را در شرکت خود پیاده کرده‌اند، یک صبحانه دورهمی، دور یک میز و در یک ساعت مشخص تاثیر بسیاری بر نظم، زمانبندی و حتی مشارکت بیشتر کارکنان دارد.

برخی از شرکت‌های بزرگ به تاثیر سرو کردن صبحانه برای کارکنان پی‌برده‌اند و این ایده را در شرکت خود پیاده کرده‌اند، یک صبحانه دورهمی، دور یک میز و در یک ساعت مشخص تاثیر بسیاری بر نظم، زمانبندی و حتی مشارکت بیشتر کارکنان دارد. علت خوردن یک وعده‌ی غذایی مانند صبحانه در محل کار فقط به دلیل سیر شدن و غذا خوردن نیست! دلایل منطقی پشت این موضوع وجود دارد. بهترین موقع برای هم صحبت شدن با همکاری که مدت‌ها ندیده‌اید چه زمانی است!؟ در چه صورت می‌توان انرژی کاری کارکنان را در یک سطح نگه‌داشت؟ و … این‌ها سوال‌هایی هستند که به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

سرو کردن یک وعده‌ی غذایی به صورت رایگان در محیط کار شاید از نظر درصد بیشتری از افراد کاری معقول به نظر نرسد، اما پشت این کار استراتژی‌هایی نهفته است که پیامدهای مثبتی را به دنبال دارد. Pivotal یک شتاب‌دهنده است، در واقع ایده‌های کوچک را به شرکت‌های بزرگ فناوری تبدیل می‌کند. کارکنان این شرکت هر روز دور هم جمع می‌شوند و کنار هم صبحانه می‌خورند. امروز قصد داریم دلایل این کار و نتیجه‌ی مثبتی که بدنبال دارد را بررسی کنیم.

به گفته‌ی Jay Hum یکی از مدیران بخش تولید این شرکت، هر روز از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹ صبح برای تمامی کارکنان در دفتر مرکزی این شرکت صبحانه سرو می‌شود. با توجه به گفته‌های او، چیزی که برای کارکنان سرو می‌شود چیزی فراتر از یک صبحانه معمولی است. بیکن، سیب زمینی سرخ شده، ماست و انواع میوه‌ها و منوی گیاه‌خواران از جمله چیزهایی است که برای کارمندان این شرکت سرو می‌شود، با گستره‌ای از مواد غذایی متنوع!

اما به واقع که یک شرکت به چه دلیلی باید این هزینه را متقبل شود و این روند را ادامه دهد!؟

شاید خیلی‌ها فکر کنند که این موضوع در واقع نوعی رشوه‌دهی به کارکنان است(البته شاید چند درصدی به این دلیل باشد!) اما دلایل قوی‌تری پشت این ماجرا وجود دارد که آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

برنامه کاری هماهنگی در سطح شرکت ایجاد می‌کند

صبحانه رایگان در یک ساعت مشخص برای کارکنان برای آن‌ها دارای دو مزیت است، هم اینکه باعث می‌شود آن‌ها بدون هیچ زحمتی وعده صبحانه را به صورت رایگان میل کنند،(یعنی مجبور نیستند ساعتی را درخانه برای تهیه صبحانه زمان بگذارند) هم اینکه باعث می‌شود آن‌ها به موقع در محل کار خود حضور داشته باشند و بعد از صرف صبحانه به کار خود بپردازند.

اگر واضح‌تر بخواهم توضیح دهم، بهتر است همین شرکت pivotal را تصور کنید، که برنامه صبحانه رایگان را نداشت! اکثر برنامه نویسان تا پاسی از شب مشغول کار هستند و خیلی زحمت بکشند نزدیک ساعت ۱۰ بتوانند در دفتر کار حضور پیدا کنند و در راه یک فنجان قهوه برای خود بگیرند و وقتی هم رسیدند به چندتایی ایمیل پاسخ دهند و بعد از همه‌ی این‌ها تازه با تیم همگام شوند! این‌ها همه اتلاف وقت و عقب ماندگی است!

قبل از اینکه کارمندان به خودشان بیایند وقت ناهار است و صبح تمام شده است. اما این چیزی نیست که برای یک شرکت در حال توسعه قابل قبول باشد!! در دفتر شرکت Pivotal یک آلارمی تعبیه شده است که در ساعت ۹:۰۵ دقیقه به صدا در می‌آید و این صدای زنگ به معنی این است که زمان صبحانه تمام شده است و کارکنان اگر صحبتی با همکاران خود دارند انجام می‌دهند و بعد از آن همه‌ی کارکنان موظف هستند در جایگاه خود مشغول به کار حضور داشته باشند. این ترفند نظم و صرفه جویی زمان را به همراه خواهد داشت و هیچ چیز بهتر از برقراری نظم و استفاده درست از زمان در شرکتی که تعداد کارکنان آن زیاد است حیاتی نیست.

به همگام سازی سطح انرژی کارکنان کمک می‌کند

برای درک بهتر این موضوع خودتان و همکارتان را تصور کنید، شما خیلی خوش‌بینانه ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می‌شوید، زمانی را به ورزش اختصاص می‎دهید، دوش می‌گیرید و بعد از آن هم یک صبحانه کامل و سالم را میل می‌کنید، و بعد از همه‌ی این کارها بالاخره ساعت ۸:۴۵ دقیقه در دفتر کارتان حضور پیدا می‌کنید. اما همکار شما خیلی اهل ورزش نیست و به خاطر کار متفاوتی که انجام می‌دهد ساعت ۸ از خواب بیدار می‌شود، سوار مترو می‌شود و مانند شما در ساعتی یکسان به محل کارش می‌رسد و هر دوی شما دقایقی بعد مشغول به کار خواهید بود. اما صبر کنید! فکر می‌کنید حوالی ساعت ۱۰:۳۰ چه اتفاقی در حال رخ دادن است!؟

خب همکارتان کم کم گرسنه می‌شود زیرا او مثل شما یک صبحانه کامل را در منزل میل نکرده است! گرسنه‌اش می‌شود و به فکر خوردن چیزی می‌افتد، در نهایت تمرکز بر روی کار را از دست می‌دهد، او شما را در حین کار رها می‌کند و به سمت آشپزخانه می‌رود تا چیزی برای خوردن پیدا کند، زمانی را برای تصمیم‌گیری اینکه چه چیزی بخورد در آشپزخانه تلف می‌کند، و احتمالا هم در حین خوردن خوراکی یکی از افراد شرکت را می‌بیند که مدت‌ها با او همکلام نشده است و شروع به صحبت می‌کنند! و خب در نهایت نتیجه چه می‌شود!؟

درست حدس زدید این وسط ۳۰ دقیقه زمان با ارزش برای کار مفید از دست می‌رود! که به معنی فاجعه است. در این حین که همکارتان کلی زمان از دست داده است شما بی وقفه در حال کار بوده‌اید و از زمان خود استفاده کرده‌اید. همکاری دو نفره زمانی جواب می‌دهد که شما هر دو هم زمان مشغول کار باشید، ایده صبحانه برای این موقعیت‌ها مناسب است.

همکاری در سرتاسر سازمان تشویق می‌شود

فرض کنید شما و یکی از همکارانتان در یک پروژه با هم همکاری می‌کردید اما کارتان تمام شده و حال هر دوی شما در بخش‌های متفاوتی مشغول کار هستید اما در برخی قسمت‌ها هنوز هم نیاز به همدیگر دارید، این همکاری کوتاه و صحبت‌های کاری چه زمانی ممکن است اتفاق بیفتد؟ و بهترین موقع برای آن چه موقع است!؟

قطعا باور دارید که با توجه به زمانی که امروزه همه مشغول کار هستند کمتر موقعیتی پیش می‌آید که بتوان با همکار خود به طور خلاصه صحبتی مفید داشت! این موقعیت شاید در راه برگشت در ایستگاه مترو، شاید در آسانسور و شاید هم هیچوقت پیش نیاید! در نهایت هم شما باید یک قرار ملاقات را با یکدیگر تنظیم کنید که به وقت خالی هر دوی شما بخورد! که این هم خیلی ممکن نیست!

اما این راه هدفش این است که نشست‌های کوتاه و مفید را در بر بگیرد، یک جو و فضای انتقال دانش و ترویج اطلاعات، درست زمانی رخ می‌دهد که افراد در یک زمان و فضای مشترک حضور داشته باشند تا دانش خود را به اشتراک بگذارند. این موضوع هم از دلایلی است که سرو کردن صبحانه در محیط کار را منطقی جلوه می‌دهد. در حالی که بشقابی غذا در دست دارید و در گوشه‌ای نشسته‌اید می‌توانید با همکار خود هم صحبت شوید و از پروژه در حال حاضرتان صحبت کنید و از روند کاری یکدیگر آگاه شود و به هم کمک کنید.

اما شاید این ایده چیزی نباشد که شما دنبال آن هستید ولی بدون شک این موضوع “ارائه صبحانه برای کارکنان” موضوعی است که شما را به دلایل نقاط مثبتی که دارد از دیگر رقبایتان جلوتر می‌برد پس فکر کردن به این موضوع را جز لیست اهداف خود قرار دهید.

الهه معتمدی

اضافه کردن نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Load More
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.