بلاگ بامارو
اهمیت صبحانه از شایعه تا واقعیت

“صبحانه مهمترین وعده غذایی است” از شایعه تا واقعیت!

صبحانه مهمترین وعده غذایی است و ممکن است بیش از هزار بار هر صبح این جمله را از مادرتان شنیده باشید! حالا به شما می گوییم که ممکن این جمله یک شایعه باشد!

“صبحانه مهمترین وعده غذایی است” و کدامیک از شما هستید که این جمله را نشنیده باشید؟ آیا این موضوع حقیقت دارد؟ آیا اگر ما صبحانه نخوریم تمرکزمان کم می شود؟ آیا شما هم هر روزی که صبحانه نمی خورید خود را سرزنش می کنید؟ آیا درست است که حتی کسانیکه به دنبال کاهش وزن هستند صبحانه را میل می کنند و از آن نمی گذرند؟

صبحانه مهمترین وعده غذایی از شایعه تا واقعیت

در سال 2007 تحقیقاتی روی کودکانی که به مدرسه می روند انجام شد و نتایج آن تحقیقات که البته بصورت کوتاه مدت و برروی تعدادی از دانش آموزان انجام شده بود نشان داد که کودکانی که صبحانه نمی خوردند به درس علاقه کمتری نشان می دهند و میزان یادگیری و تمرکز آنها کمتر است.
این تحقیق بر همان جمله معروف در مورد صبحانه صحه گذاشت و باعث شد تا اجبار کردن کودکان به خوردن وعده صبحانه تقویت شود. این موضوع را گوشه ذهنتان داشته باشید تا به سراغ جدیدترین تحقیق ها برویم!

در سال گذشته تحقیقی مشابه بر روی کودکان مدرسه ای در مورد صبحانه انجام شد و نشان داد که خوردن یا نخوردن صبحانه تاثیری در میزان یادگیری و تمرکز کودکان ایجاد نمی کند! به یاد داشته باشید که این تحقیق هم مانند قبلی بصورت کوتاه مدت و بر روی تعداد محدودی از دانش آموزان انجام شده بود.

تحقیق علیه تحقیق!

موضوع از این قرار است که پیش از اینکه شما در مورد وعده های غذایی تان تصمیم بگیرید در وهله اول باید نسبت به بدن خود آگاه باشید. اینکه شما هرصبح با حس شدید گرسنگی بیدار می شوید و جزو کسانی هستید که در ساعات اولیه شام می خورید و قبل از ساعت 12 به رختخواب می روید باید بگویم که شما همان کسانی هستید که وعده صبحانه برایتان مهم ترین وعده غذایی است. بله، این شما هستید که باید در ساعات اولیه بیداری در مورد مواد غذایی که بدنتان می رسد سخت گیر باشید و صبحانه ی مفصلی نوش جان کنید چرا که با آن میزان از گرسنگی و ضعف سر هر کلاسی که حاضر شوید نتیجه ای جز کسالت و عدم یادگیری دریافت نخواهید کرد.

شب زنده دارها یا night owls بخوانند.

اما آن دسته از دوستانی که وعده ی شام را در ساعات اولیه بامداد میل می کنند و اصطلاحا اهل شب یا night owls هستند و قبل از طلوع آفتاب می خوابند و کارهای خود را در سکوت شب انجام می دهند تفاوت فاحشی خواهند داشت. اهل شب ها برای وعده ی صبحانه ی اجباری نخواهند داشت چرا که با سیری کامل از خواب بیدار می شوند و میل و رغبتی به دوباره غذا خوردن از خودشان نشان نمی دهند. صبحانه برای همه ی سبک های زندگی “مهمترین وعده غذایی” نیست. اهل شب هایی را در نظر بگیرید که با این تفکر هر صبح صبحانه ی مبسوطی نوش جان می کنند و بعد برای وعده ی ناهار و شام نیمه شب شان هم برنامه ریزی می کنند! اضافه وزن یکی از غرغرهای همیشگی آنها خواهد بود.

اهمیت صبحانه از شایعه تا واقعیت
مهمتر از خوردن صبحانه، مقدار و کیفیت غذایی است که میل می کنید

چه غذایی و چه مقدار مهمتر از چه ساعتی و چه وعده ای

اینکه شما در انتخاب مواد غذایی برای وعده های روزانه، هوشمندانه عمل کنید و با تن ندهید به خوردن آنچه دم دست است، اینکه شما برای فعالیت روزانه بدن و میزان کالری دریافتی و سوزانده شده ارزش قائل باشید رمز یک بدن سالم و متناسب است! اینکه شما برای سبک زندگی خودتان احترام قائل باشید و به کلیشه های رایج در مورد خورد و خوراک گوش ندهید و خیلی بیشتر به بدنتان توجه کنید کلید اصلی ماجرا است.

نهایتا اگر شما هم مانند من صبح ها که از خواب بیدار می شوید احساس گرسنگی ندارید، خودتان را سرزنش نکنید و این دفعه با خیال راحت از خیر خوردن صبحانه بگذرید و در عوض انرژی بیشتری برای انتخاب وعده های بعدی خرج کنید و جمله های پرطرفدار را برای همان شبکه های اجتماعی بگذارید و از زندگی سالم خودتون لذت ببرید.

سپیده هراتی

۴ comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More