بلاگ بامارو

از این عرقیجات گیاهی جهت آرامش روانی در محل کارتان استفاده کنید

استفاده از عرقیات گیاهی و دمنوش‌ها یکی از پرمصرف‌ترین شکل‌های استفاده از گیاهان هستند که که با وجود اثر بخشی کند و آرام‌شان، می‌توانند تا حدود زیادی عوارض ناشی از بیماری‌های مختلف را تقلیل یا بهبود بخشند و سبب آرامش در طول روز شوند.

ما در طول روز کاری خود با فشار و استرس زیادی روبرو هستیم که برای حذف یا کاهش آن‌ها  به روش‌هایی روی می‌آوریم تا از مقدار فشارها و استرس‌های اجتناب ناپذیر روزانه بکاهیم.  گاهی انتخاب ما، روش‌های شیمیایی و استفاده از داروهای شیمیایی می‌باشد که در اکثر موارد، این نوع روش‌ها  با وجود سرعت اثربخشی خود، بیشتر از  موثر بودن، مخرب هستند و اثر سویی روی سیستم عصبی و بدن انسان می‌گذارند.

پس باید به دنبال روش‌های امن‌تر و طبیعی‌تری باشیم. برای همین به روش‌های سنتی که موثر بودن آن‌ها از دیرباز ثابت شده است، رو آورده‌ایم. استفاده از عرقیات گیاهی و دمنوش‌ها یکی از پرمصرف‌ترین شکل‌های استفاده از گیاهان هستند که که با وجود اثر بخشی کند و آرام‌شان، می‌توانند تا حدود زیادی عوارض ناشی از بیماری‌های مختلف را تقلیل یا بهبود بخشند و سبب آرامش در طول روز شوند.

شاید در ذهن‌تان سوال ایجاد شود که تفاوت دمنوش و عرق در چیست که در ادامه به آن می‌پردازیم:

تفاوت عرقیات با دمنوش در این است که؛ اثربخشی برخی گیاهان منوط به استفاده از گوشت و بافت تشکیل دهنده آن‌هاست بنابراین با جوشاندن مقداری از اجزاء و بافت گیاه مواد تاثیرگذار آن  وارد آب می‌شود. مورد دیگر اینکه حرارت مستقیم گیاه با پختن گیاه که در عرق‌گیری مد نظر است، متفاوت می‌باشد. برخی از گیاهان، ریشه‌ها یا گل‌ها برای خارج شدن مواد اثرگذاری که دارند می‌بایست مستقیما با آب و حرارت روبرو شوند و برخی دیگر اینطور نیستند. بنابراین بستگی به نوع گیاه و کاربردش ممکن است برخی جوشانده، برخی دم‌کرده و برخی عرق‌گیری شوند که البته در اثرگذاری کلی تقریبا مشترک هستند.

یکی تغییرات و خلاقیت‌هایی که امروزِ روز در منوهای کافی‌شاپ‌ها و کافه‌های بیرون‌بر شاهد آن هستیم، پیدایش عرقیات گیاهی می‌باشد. و دلیل عمده‌ی آن اهمیت عرقیات گیاهی در افزایش آرامش روان و تسکسن‌دهنده بودن آن‌ها است.

بنا به اهمیت عرقیات گیاهی در آرامش اعصاب و روان افراد در طول روز، ما این محتوا را به آن‌ها اختصاص داده‌ایم و در ادامه به تعدادی از عرقیات گیاهی موثر خواهیم پرداخت

عرق بیدمشک

بیدمشک از جمله گیاهان خوشبو و معطر است. عرقی که از این گیاه مشتق شده از خانواده بید تهیه می‌شود، بوی معطر این گیاه را به ارث می‌برد. این گیاه نه تنها خاصیت دارویی دارد، آرامش بخش است و در درمان استرس و بی‌خوابی استفاده می‌شود، استفاده غذایی نیز دارد و در تهیه شربت و فالوده نیز به عنوان اسانس استفاده می‌شود.

این گیاه به دلیل موثر بودنش در سیستم گوارش بدن، توصیه می‌شود قبل از هر وعده‌ی غذا یک استکان از آن میل شود. همچنین می‌توان از آن به منظور خوش طعم و خوش عطر نمودن شربت‌ها استفاده کرد و همراه با سایر عرقیات گیاهی مصرف نمود.

عرق بهار نارنج

بهارنارنج یکی از پرکاربردترین شکوفه‌های درختی است، که در صنعت عطر سازی، تهیه اسانس، تهیه شربت خوراکی، دمنوش و تهیه عرقیات گیاهی کاربرد دارد. اگر در فصل بهار مسافر شهرهای بابل و شیراز باشید، حتما از بوی شکوفه‌های بهارنارنج سرمست می‌شوید. مهم‌ترین خاصیت دارویی بهارنارنج آرامش‌بخش بودن آن و تاثیر مثبت آن بر روی سیستم عصبی است.

از دیگر خواص دارویی این عرق گیاهی تاثیر آن بر روی زیبایی و شفاف شدن پوست می‌باشد و اینکه عرق بهارنارنج مانند بسیاری از عرقیات دیگر بر روی سیستم گوارش و معده، موثر است. عرق بهارنارنج را می‌توان به همراه عسل و یا شهد میل کرد. همچنین از عرق بهارنارنج به عنوان اسانس برای طعم‌دهندگی به چای نیز استفاده می‌شود.

عرق گل گاو زبان

این گیاه گلی است با دم سفید و گلبرگ‌های بنفش پوشیده از کرک‌های نرم و نازک یا بلند و ابریشمی و با ساقه‌های ایستاده است که در گیلان و مازندران، ارتفاعات کندوان، کلاردشت، ارتفاعات چالوس و منجیل یافت می‌شود.

عرق این گیاه به دلیل خاصیت تسکین دهندگی که در خود دارد برای کاهش استرس، آرامش بخشی برای اعصاب استفاده می‌شود و همچنین برای درمان عارضه‌های پوستی از جمله اگزما مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین درمان موثر برای بیمارهای افسردگی است.

در مورد مصرف عرق گل گاو زبان باید یادآور شویم، هر زمانی می توان از عرق گاوزبان استفاده کرد ولی بهترین زمان مصرف صبح خیلی زود و شب موقع خواب است که باید یک فنجان آن را به همراه دو فنجان آب و مقداری یک قاشق غذاخوری عسل میل نمود. البته باید مراقب باشیم استفاده بیش از حد آن موجب عادت نشود.

عرق بابونه

بابونه گیاهی خودرو در مزارع و یا حاشیه جاده‌ها می‌باشد. بابونه به گیاه شگفت ‌انگیز دارویی معروف است، طبیعت آن گرم است، تاثیر بسزایی در سیستم عصبی دارد و بسیار آرام‌بخش است. البته خاصیت عرق این گیاه در این مورد خلاصه نمی‌شود، بلکه عرق بابونه برای تقویت پوست و مو بسیار کارآمد است. عرق بابوبه به درمان سردردهای مزمن میگرنی معروف است. عرق بابونه را به همراه شهد و عسل برای طعم دار کردن آن میل کنید، در نظر داشته باشید مصرف بیش از سه استکان آن در روز مضر است.

عرق اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی است با برگهای متقابل، باریک، دراز سبز رنگ و پوشیده از کرکهای سفید پنبه ای. گلهای آن به رنگ بنفش و بصورت سنبله می باشد . قسمت مورد استفاده و تاثیرگذار این گیاه، گل‌ها و سرشاخه‌های گلدار آن است. اسطوخودوس بوی بسیار مطبوعی دارد.  طعم آن تلخ است و به علت بوی مطبوع آن در صنعت عطر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  اسانس اسطوخودوس مایعی است زردرنگ یا زرد مایل به سبز که دارای بوی مطبوعی است و از تقطیر گل و سرشاخه های گلدار این گیاه به دست می‌آید. برای رفع خستگی، آرامش و کاهش استرس و اضطراب بسیار مفید و اثربخش است.

نگار علیّی

۱ نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More