بلاگ بامارو

فیبر، سپر بلای جان ما

همیشه بخاطر نخوردن میوه ها و سبزیجات و گاها آجیل و حبوبات پخته سرزنش شده ایم! چه آن زمان که کودک بودیم و همیشه برای خوردن تمام خوراکی های ناسالم مثل انواع چیپس و پفک ولع داشتیم اما مادر با ظرفی پر از میوه به استقبالمان می آمد تا همین حالا که پا در هر باشگاه و مرکز ورزشی ای که می گذاریم ما را به خوردن انواع سبزیجات و میوه ها و غلات تشویق می کنند!

فیبر، پشت پرده ی تمام نصیحت ها

بله! فیبر در واقع همان چیزی است که برای رسیدن به آن باید روزانه به اندازه ی کافی میوه و سبزیجات، حبوبات، آجیل و نان ها و غلات مصرف کرد. شاید اولین چیزی که به ذهن شما برسد انواع نان های سبوس دار باشد اما طبق تحقیقات مشخص شده است نان و غلات اولین و بهترین گزینه برای تامین نیاز روزانه ی بدن به فیبر نیستند چرا که بصورت ترکیبی با مواد دیگر به بدن می رسند و عملکرد آنها تا حد زیادی نسبت به منابع طبیعی فیبر کمتر است.

چقدر فیبر در روز بخوریم؟

برای بزرگسالان بین 25 تا 35 گرم فیبر در روز توصیه شده است که رسیدن به این عدد کار زیاد سختی هم نیست. این مقدار برای سلامت روده ها و دستگاه گوارش از نان شب واجب تر است و اگر به سلامتی خود و خانواده اهمیت می دهید حتما در برنامه ی غذایی روزانه، میزان دسترسی به فیبر را در نظر بگیرید و برای آن برنامه ریزی کنید.

فیبر و بدن ما

عملکرد روده ها بطور مستقیم توسط فیبرها بهبود پیدا می کنند. برای ما شهرنشین های کارمند که تحرک کمی داریم و روزانه ساعت های زیادی را بصورت کاملا ثابت می نشینیم، مشکلات گوارشی و مزاجی یکی از ناراحتی های همیشگی است. فیبرها به روده ی بزرگ کمک می کنند که دفع مدفوع را راحت تر کند و تا حد زیادی یبوست را برطرف می کند چراکه به دیواره های روده می چسبند و مانع از جذب چربی ها و گلوگز از طریق روده می شوند و همین نکته باعث می شود که تا حد زیادی از بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون بالا جلوگیری کند.

در کنار اضافه کردن این منابع  به غذای روزانه حتما و حتما نوشیدن هشت لیوان آب را در روز، فراموش نکنید و بدانید که این کار باعث می شود فیبرها تاثیر بهتری روی بدن شما داشته باشند.

بهترین منابع تامین فیبر

فیبرها در میوه ها، سبزیجات، لوبیا و حبوبات و آجیل و دانه ها پیدا می شوند. اما کدامیک از این منابع را استفاده کنیم؟

در مورد غلات صبحانه و اهمیت نان و فیبری که دارند قبلا در بلاگ بامارو نوشته ایم.

میوه ها:

در گروه میوه ها اولین و فیبربالاترین گزینه “آووکادو” است که برای هر فنجان آووکادوی خرد شده 10.5 گرم فیبر محاسبه شده است. از خانواده ی توت ها یعنی انواع تمشک، بلوبری، کرنبری و حتی توت فرنگی هم می توانید برای تامین فیبر استفاده کنید. نارگیل و انجیر هم از بهترین گزینه های دریافت فیبر هستند. کلم بروکسل و شلغم مملو از فیبر هستند.

لوبیا و حبوبات:

پختن لوبیا یکی از آسان ترین کارها است. کافیست یک آرام پز در خانه داشته باشید تا به وسیله ی آن انواع و اقسام حبوبات را به راحتی هرچه تمام تر بپزید و سطح سلامت خانواده با اضافه کردن فیبر به بدن آنها، ارتقا دهید. نخود، لوبیا چیتی، لوبیا سیاه، لپه و عدس کاندیداهای گروه حبوبات برای تامین فیبر هستند.

آجیل:

بادام ها، گردو، تخم کتان و تخم چیا از جمله پرفیبرترین ها در گروه آجیل ها هستند.

سپیده هراتی

اضافه کردن نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More