بلاگ بامارو

قدم به قدم با قهوه، از دانه تا فنجان

  • کشت قهوه

قهوه ای که هرروز با نام های مختلف از ترک گرفته تا انواع اسپرسو و کاپوچینو و لاته و… مصرف می کنیم در واقع دانه ی میوه ی قهوه است. دانه ای که اگر پردازش نشده باشد به راحتی می تواند خودش درختچه ای از میوه های قهوه باشد.

دانه های قهوه بصورت کلی بصورت کلی در بسترهایی از خاک مرغوب و در محلی که به دور از نور مستقیم خورشید باشد نگهداری می کنند تا زمانیکه ریشه بزند و در تمام مدت خاک را آبیاری می کنند و در فصل باران، نهال های قهوه را به محل اصلی کشت منتقل می کنند.

  • جمع آوری محصول

بسته به گونه ی گیاه قهوه ای که کاشته می شود معمولا بین سه تا چهار سال طول می کشد تا اولین محصول قهوه آماده چیدن شود. اگر بخواهیم به فارسی ترجمه کنیم به میوه ی قهوه “گیلاس قهوه” گفته می شود چرا که شبیه گیلاس قرمز و پرآب است.

معمولا سالانه یک بار محصول قهوه را برداشت می کنند و اما در کلمبیا با توجه به شرایط خاص جغرافیایی، سالی دو بار محصول قهوه به دست می آید که البته برای بار اول و دوم تمایز قائل می شوند و حتما هنگام فروش آن قید می کنند که اولین محصول مزرعه است یا دومین آن.

برداشت محصول به دو صورت دستی یا ماشینی انجام می شود و اکثرا از روش دستی برای برداشت استفاده می شود اما در برزیل که زمین ها مسطح است برداشت ماشینی رواج بیشتری دارد. یک کارگر مزرعه در روز حدود 45 تا 50 کیلوگرم گیلاس قهوه جمع می کند که این مقدار فقط و فق 9 کیلوگرم دانه ی قهوه تولید می کند.

  • پردازش قهوه

گیلاس های قهوه به کارخانه های پردازش قهوه برده می شوند و در اولین مرحله میوه ی آن را جدا می کنند که باز هم به دو روش سنتی و ماشینی این کار طاقت فرسا را انجام می دهند باید متذکر شوم که در اکثر کارخانه ها از نیروی انسانی و بصورت کاملا سنتی این فرآیند انجام می شود. میوه های قهوه را در زمین های وسیع روی پارچه ها و در مقابل نور آفتاب قرار می دهند تا میوه ی آن خشک شود که البته ممکن هفته ها به طول بیانجامد و در روش ماشینی این فرآیند سریعتر انجام می شود و ماشین با تیغه های ظریف میوه ها را از دانه ی قهوه جدا می کند و سپس از کانال های آب آنها را می گذرانند تا لوبیاهای سبک تر از دانه های رسیده تر و سنگین تر جدا شود و  آن را آماده می کند تا به مرحله ی بعد یعنی رفتن به مخزن های تخمیر برای یک یا دور آماده شوند. در مخزن تخمیر یک لایه ی نرم موقت روی سطح دانه ها تشکیل می شود که به آن پارنشیما گفته می شود و مجددا دانه ها از کانال های آب گذرانده می شوند و سپس برای خشک شدن مجدد آماده می شوند.

  • خشک کردن دانه های قهوه

اگر دانه های قهوه به روش خیس فرآوری شده باشند، زمانیکه رطوبت آن به 11 درصد برسد آماده ی انبار کردن می شود. برای خشک کردن دانه های فرآوری شده هم مانند قبل از دو روش سنتی یا خورشیدی و ماشینی استفاده می شود و سپس انبار می شود.

  • جدا کردن باقی مانده ی میوه ی فرآوری شده (قهوه سبز)

دانه ها به خالص ترین حالت خود می رسند چرا که در این مرحله، باقی مانده ی میوه ی قهوه که در مراحل قبل فرآوری شده بود، از دانه جدا می شود و حالا دانه ها مانیتور می شوند تا بر اساس وزن و اندازه جداسازی شوند. در این مرحله ی دانه های معیوب یا آسیب دیده در اثر حشرات جدا سازی می شود.

  • صادرات دانه ی قهوه

قهوه ی سبز حالا در کیسه های خاص آماده هستند تا بار کشتی شوند و برای کمپانی ها مختلف صادر شوند.

در مرحله ی آخر لوبیا یا دانه ی قهوه به آزمایشگاه های مختلف ارسال می شود تا کیفیت آنها مورد بررسی مجدد قرار بگیرد و نهایتا برای گرایند کردن و تولید محصولات مختلف جداسازی شود.

منبع: ncausa

سپیده هراتی

۲ comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More