بلاگ بامارو
نان خوشمزه ی ایتالیایی

نان چاباتا

اصل نام این نان، چیاباتا Ciabatta است اما در فارسی اکثرا “چاپاتا” نوشته و خوانده می شود. در سال 1982 توسط آرنالدو کاوالاری در کشور ایتالیا تولید شد و بنام منطقه ای که در آن زندگی می کردند یعنی چیاباتا، نامگذاری کردند.
گلوتن این نان بسیار بالاست و در آن زمان نان باگت های فرانسوی در تمام کشور ایتالیا وارد و مورد استفاده قرار می گرفت دستورپخت نان چیاباتا تغییر پیدا کرد و مدت زمان کوتاهی جای نان های فرانسوی را در سفره های ایتالیایی ها، گرفت.
این جایگزین باگت، تنوع بسیار بالایی دارد و تقریبا در هر منطقه با دستورپخت مجزایی پخت می شود و در مدت زمان کوتاهی در سراسر اروپا و ایالات متحده محبوب ترین نان شناخته می شد.

بامارو در منوی میان وعده و صبحانه از ترکیب نان چاباتا و تن ماهی، یک محصول خوشمزه تولید کرده است. از اینجا سفارش دهید

نان لطیف و خوشمزه برای ساندویچ
نان چاباتا یا چاپاتا

نان چاباتا در ایتالیا در مناطق مختلف به شکل های متنوعی طبخ می شود مثلا در در ناحیه ای که دریاچه کومو است، سطح این نان ترد است و بافت نرم و متخللی دارد یا در منطقه ی سیباتا پوسته ی این نان قوی و کریستال متراکم دارد و به شکل شفاف است. چاباتا در رُم معمولا با روغن زیتون و نمک طعم دار می شود و بعضا بصورت کلوچه های کوچک یا ساندویچ تره فرنگی هم عرضه می شود. در ایالت متحده نان چاباتا بصورت پَنینی یا پانینی محبوبیت زیادی دارد و در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای عرضه می شود.

غذاهای ایتالیایی پیوند محکمی با این نان برقرار کرده اند و علاوه بر اینکه بعنوان پایه ی ساندویچ ها شناخته می شود در کنار بسیاری از غذاهای ایتالیایی رد پای این نان را می توانید پیدا کنید.

نان خوشمزه ی ایتالیایی
نان ایتالیایی چاباتا

طرز تهیه نان چاباتا

  • آرد 900 گرم
  • آب ولرم 500 میلی لیتر
  • شیر ولرم  5 قاشق غذاخوری
  • خمیر ترش 15 گرم
  • روغن زیتون 4 قاشق غذا خوری
  • روغن مایع 1  قاشق غذا خوری
  • نمک  2قاشق چایخوری

خمیر ترش را با آب هم زده و 15 دقیقه استراحت دهید. سپس 300 گرم از آرد را با خمیر ترش مخلوط کنید و روی ظرف را با دستمالی بپوشانید. این مواد را نیم ساعت استراحت دهید.

در ظرفی گود شیر و بقیه خمیر ترش را مخلوط کنید سپس خمیری را که تهیه کردید با مایه شیر هم بزنید. بقیه آرد، آب، نمک و روغن زیتون را نیز به این مایه اضافه کنید و با هم زن برقی مواد را مخلوط کنید. از سری مارپیچ هم زن استفاده کنید.

وقتی خمیر شکل گرفت و یکدست شد می توانید خمیر را روی میز کار ورز دهید تا کاملا صاف و آماده شود. خمیر را گرد کنید و روغن مایع را با قلمو رویش بمالید. این خمیر باید به مدت یک ساعت و نیم در هوای اتاق استراحت کند.

پس از این زمان خمیر حسابی پف می کند و می توانید برای ادامه کار خمیر را به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید. هر کدام از این قسمت ها را شبیه نان ساندیچی رول کنید و در سینی فر بچینید. خمیر لول شده را در هوای اتاق قرار داده تا حجمش 2 برابر شود. اینک می توانید خمیر را در طبقه اول فر که از قبل گرم کرده اید با حرارت 220 درجه به مدت نیم ساعت بپزید.

دستور پخت نان کروسان را هم قبلا برایتان نوشته ایم از اینجا ببینید.

 

سپیده هراتی

اضافه کردن نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More