بلاگ بامارو

ایده‌هایی جالب برای اینکه کارکنان خود را وفادار و سرحال‌تر نگه دارید

صاحبان کسب و کارهای موفق میدانند که با ارزشترین سرمایه آنها، نیروی انسانی آنهاست، همان افرادی که شرکت و کسب و کار آنها را شکل دادهاند. با قدم گذاشتن در مسیر افزایش راحتی و انگیزه کارمندان، باعث میشوید خروجی و کارآمدی کسب و کارتان افزایش یابد.

صاحبان کسب و کارهای موفق می‌دانند که با ارزش‌ترین سرمایه آن‌ها، نیروی انسانی آن‌هاست، همان افرادی که شرکت و کسب و کار آن‌ها را شکل داده‌ اند. با قدم گذاشتن در مسیر افزایش وفاداری کارمندان‌ و ایجاد انگیزه در آن‌ها، باعث می‌شوید خروجی و کارآمدی کسب و کارتان افزایش یابد.

 ایجاد انگیزه در کارمندان‌تان‌ نباید یک چالش بزرگ در برابر شما باشد. اگر می‌خواهید در کارمندان‌تان‌ انگیزه ایجاد کنید، باید کاری کنید تا آن‌ها هر روز برای آمدن به محیط کار و گذراندن وقت‌شان با شما و همدیگر، هیجان داشته باشند. حال چطور باید این کار را انجام دهید؟ فقط کافی است اقدامات زیر را به طور متناوب تکرار کنید.

 

۱- محیط مناسب برای کارمندان‌تان‌ فراهم کنید

کارمندان شما بخش بزرگی از زندگی‌شان را در محیط کارشان سپری می‌کنند، بنابراین شما باید تلاش کنید تا محیط کار آن‌ها تا حد ممکن دوستانه و جذاب باشد. اگر بتوانید یک جو دوستانه و جذاب برای کارمندان‌تان‌ فراهم کنید، آن‌ها برای این که هر روز زمان زیادی را در آن‌جا بگذرانند، مشتاق‌تر خواهند بود. برای این منظور، رعایت چند نکته کمک حال شما خواهد بود.

 • اطمینان یابید که دما و رطوبت محیط در حد معمول باشد. کارمندان شما در صورتی که دمای محیط بسیار گرم یا سرد باشد، انگیزه خود برای کار کردن را از دست می‌دهند. همچنین سعی کنید با استفاده از تهویه مناسب و وجود پنجره در نزدیکی آن‌ها، هوای تازه برای تنفس‌شان فراهم کنید.
 • محیط کار نباید بسیار تنگ باشد. هر اندازه که افراد فضای بیش‌تری برای حرکت داشته باشند، راحت‌تر خواهند بود.
 • وجود نور کافی و مناسب در ایجاد محیطی راحت، بسیار مؤثر است. حتماً سعی کنید نور طبیعی به میزان کافی به محیط کار برسد، اما در صورتی که دسترسی به نور طبیعی وجود ندارد و یا کافی نیست، از نور مصنوعی مناسب ( به میزان کافی و در رنگ‌هایی که باعث خستگی چشم و ذهن نمی‌شود) استفاده کنید تا کارمندان با مشکل کمبود نور مواجه نشوند.
 • رنگ بندی چیدمان محیط فقط موجب زیبایی نمی‌شود، بلکه می‌تواند کارآمدی و خلاقیت کارمندان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. برای کسب و کاری که نیاز به تفکر عمیق و خلاقیت دارد، رنگ‌های آبی و بنفش مناسب است. رنگ زرد باعث افزایش انرژی و تقویت قوه ابتکار کارمندان می‌شود. برای حفظ تمرکز بر روی وظایف روزمره، می‌توان از رنگ سبز استفاده کرد. بسته به نوع کسب و کارتان، می‌توانید یکی از رنگ‌های فوق و یا ترکیبی از آن‌ها را انتخاب کنید. مشورت یا یک متخصص در این زمینه، برای شما بسیار مفید خواهد بود.
 • از آلودگی بصری و صوتی به شدت پرهیز کنید که باعث حواس‌پرتی و عدم تمرکز می‌شود.
 • اجازه دهید کارمندان محیط کارشان را شخصی‌سازی کنند. قرار دادن یک قاب عکس روی میز کار، نگهداری از گیاه مورد علاقه در محیط کار، استفاده از لیوان شخصی و چیزهای دیگر که از نظر شما ممکن است کم اهمیت به نظر آید، در راحتی آن‌ها بسیار مؤثر است.
 • بسته به نوع کسب و کار، می‌توانید یک روز در هفته یا ماه را برای لباس‌های غیررسمی و معمولی در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید بسته به مناسبت‌های پیش‌رو، برای این روزها موضوع خاصی تعیین کنید تا افراد متناسب با آن لباس بپوشند.

به عنوان مثال، گوگل را به راحتی میتوان یکی از بهترین شرکتها در ایجاد راحتی و حس آرامش برای کارکنان در محیط کاری دانست. تصویر زیر بخشی از دفتر این شرکت در شهر لندن را نشان می‌دهد که کارمندان می‌توانند در آن استراحت کنند و یا حتی وظایف خود را در این اتاق انجام دهند. البته شاید فراهم کردن چنین مکانی برای شما امکان‌پذیر نباشد، اما در نظر داشته باشید که وجود مکانی متفاوت از فضای کار که کارمندان بتوانند دقایقی را در آن بدون فشار کاری استراحت کنند، حتی اگر ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر از اتاق استراحت گوگل باشد، بر بازده کاری و آرامش فکری و جسمی آنان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 

۲- رویدادهای اجتماعیِ تفریحی مثل رویدادهای قهوه‌خوری برنامه‌ریزی کنید

قرار دادن تعدادی دورهمی و رویداد اجتماعی در تقویم کاری، به کارمندان شما کمک می‌کند تا خارج از فضای کاری، با هم ارتباط برقرار کرده و همدیگر را بشناسند. افراد اگر با هم روابط دوستانه داشته باشند، برای کار کردن در کنار یکدیگر بسیار مشتاق‌تر خواهند بود.

 • کاری کنید کارمندان‌تان‌ هر از گاهی زمان نهار یا استراحت را با هم و دور از فضای کاری بگذرانند و با هم قهوه یا غذا بخورند. این کار باعث می‌شود در ساعات نهار کم‌تر احساس منزوی بودن کنند و همدیگر را بهتر بشناسند.
 • شما می‌توانید روزانه رویدادی صورت دهید و کارمندان‌تان را برای صرف قهوه دور هم جمع کنید. برای این‌که در وقت و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید بهتر است از تیک اوی استفاده کنید.
 • دقایقی تعیین کنید تا کارمندان آن را به آرامش و خندیدن سپری کنند. این کار را می‌توانید توسط یکی از کارمندان‌تان‌ هماهنگ کنید، اما تا جای ممکن سعی کنید خودتان نیز در آن حضور داشته باشید. این زمان می‌تواند بعد از پایان کار باشد.

اگر از قهوه استفاده می‌کنید، حتما تایم آن را مابین ساعت‌های کاری انتخاب کنید تا با نوشیدن یک قهوه‌ی آرامش بخش، خستگی کارکنان‌تان در رود.

 • با گرفتن عکسل‌های دسته‌جمعی و کارهایی مانند آن، خاطرات گروهی را ثبت کنید و آن‌ها را در رویدادهای گروهی دوباره نمایش دهید تا کارمندان به یاد بیاورند که چه ساعات خوشی را با همکارانشان گذرانده‌اند.
 • موفقیت‌های کوچک گروهی و فردی را جشن بگیرید، حتی اگر این موفقیت‌ها مربوط به خارج از فضای کار مرتبطباشد (مانند جشن تولد) و البته آنان نیز راغب به این کار باشند. این کار نه تنها باعث نزدیکی آن‌ها به یکدیگر می‌شود، بلکه باعث می‌شود بدانند که تلاش‌شان نادیده گرفته نمی‌شود و برای پیروزی‌های بزرگ‌تر تلاش کنند.

به عنوان مثال، لینکدین از این به بهترین شیوه استفاده می‌کند. کارکنان این شرکت روزانه دو بار تایم قهوه دارند. آن‌ها دقیقا ساعت ۱۱ صبح و ۳ بعد از ظهر به نوشیدن قهوه اقدام می‌کنند. این زمان‌ها به این خاطر انتخاب شده که خستگی کارکنان در این زمان‌ها به بیشترین حد خود می‌رسد.

 

۳- زمان استراحت را کوتاه و پرتکرار کنید

برای کارمندان خود زمان‌های استراحت متعدد و کوتاه‌مدت ترتیب دهید. زمان استراحت بلند‌مدت باعث از دست رفتن تمرکز بر روی کار می‌شود و حتی ممکن است باعث خستگی بیش‌تر شود. بنابراین بهتر است زمان آن کوتاه باشد و هر دو یا سه ساعت یکبار تکرار شود. در این حالت کارمندان کم‌تر خسته می‌شوند و تمرکز آن‌ها روی کارشان بیش‌تر می‌شود. استفاده از نوشیدنی نیز می‌تواند به آنان کمک کند. امکاناتی فراهم کنید تا کارمندان بتوانند در زمان استراحت، قهوه یا چای بنوشند. کافئین موجود در قهوه و چای در رفع خستگی و حس خواب‌آلودگی بسیار مؤثر است و انرژی فرد را افزایش می‌دهد. همچنین در روزهای بسیار گرم سال، نوشیدنی‌های سرد می‌توانند کارمندان را سرحال‌تر کنند. بنابراین، زمان‌های استراحت متعدد و استفاده از نوشیدنی‌های مختلف، می‌تواند باعث افزایش کارایی کارمندان شود.

توییتر یکی از شرکتهای موفق در این زمینه است. در کنار مزایای بی‌شماری که این شرکت برای کارکنانش فراهم می‌کند، یکی از شعبه‌های توییتر در سن فرانسیسکو، هر روز برای کارمندانش قهوه و صبحانه رایگان تهیه می‌کند. باز ذکر این نکته خالی از لطف نیست که لزومی ندارد شما هر روز برای کارمندانتان صبحانه تهیه کنید، اما اگر توان انجام این کار را حتی به دفعات کم‌تر دارید، آن را از کارمندان و کسب و کار خود دریغ نکنید.

 

 

از دیگر شرکت‌هایی که در زمینه افزایش وفاداری کارکنان عملکرد بسیار مثبتی دارند می‌توان به شرکت زینگا اشاره کرد. این شرکت شاید مثل شرکت‌های قبلی که معرفی کردیم، مشهور نباشد، اما نرخ وفاداری کارکنانش در حد عالی است.

شرکت زینگا در ایجاد محیطی شاد و مفرح برای کارمندانش بسیار موفق است. زینگا علاوه بر این‌که نهار و شام رایگان برای افرادش فراهم می‍‌کند، سیاست جالبی نیز در زمینه تعطیلات دارد. این شرکت سیاست مرخصی و تعطیلات خود را در یک جمله ساده بیان می‌کند، “لطفاً چند روز مرخصی گرفته و استراحت کنید”.

زیاد عجیب و دور از ذهن نیست که که یک شرکت موفق در زمینه بازی‌های رایانه‌‌ای، برای کارکنانش سالن‌های استراحتی فراهم کند که مجهز به نینتندو، ایکس باکس، پلی استیشن و انواع بازی‌ها باشند. البته در کنار اتاق بازی، اتاق‌هایی نظیر ماساژ، طب سوزنی و حتی آرایشگاه نیز وجود دارند.

کارکنان زینگا می‌توانند هر روز حیوان خانگی خود را به محل کار بیاورند. همچنین این شرکت، یک رویداد تفریحی ماهانه برگزار می‌کند که شامل بازی‌های رایانه‌ای و انواع ورزش‌های مختلف می‌‌شود.

 

 

شرکت ایونت بریت که دو سال پیاپی به عنوان یکی از بهترین شرکت‌ها از نظر محیط کاری در سن فرانسیسکو انتخاب شده است، کارمندان خود را تشویق می‌کند تا به بیرون از فضای کار رفته، با هم صبحانه بخورند، دوچرخه‌سواری کنند و با همدیگر روابط دوستانه برقرار کنند. همچنین، علاوه بر این که همواره برای آنان قهوه و اسنک رایگان فراهم می‌کند، یک رویداد ماهانه سلامتی و تناسب اندام نیز برگزار می‌کند تا کارمندانش همیشه در سلامت جسمی باشند.

در ایونت بریت نیز همانند زینگا، کارکنان می‌توانند حیوان خانگی‌شان را هر روز به محل کار بیاورند. این کار نه تنها نگرانی در مورد حیوان خانگی را از بین می‌برد، بلکه باعث می‌شود کارمندان احساس راحتی بیش‌تری در محل مار داشته باشند و محیط کار برایشان تا حدی شخصی‌سازی شود.

مواردی که بیان شد می‌توانند برای تشویق و ایجاد انگیزه در کارمندان کافی باشند، اما شما می‌‌توانید با در نظر گرفتن عواملی مانند نوع کسب و کار، مقیاس و اندازه کسب و کار، تعداد کارمندان و نظیر این‌ها، این موارد را برای شرکت خود بومی سازی کرده و یا حتی موارد جدید و خلاقانه‌تری به آن‌ها اضافه کنید تا خشنودی و وفاداری کارمندانتان را هر چه بیش‌تر کنید.

 

نگار علیّی

۱ نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Load More
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.