بلاگ بامارو

چای عصرانه خود را با نان کروسان شیرین کنید

کروسان به خاطر شکل هلالی، بافت ورقه‌ای، تُرد و نازک بودن و البته فرانسوی بودنش معروف است، اما کروسان شهرت فرانسوی بودن خود را به نوعی مدیون اتریشی‌هاست و بسیاری کشور اتریش را زادگاه اصلی این نان می‌دانند.

کروسان به خاطر شکل هلالی، بافت ورقه‌ای،  تُرد و نازک بودن و البته فرانسوی بودنش معروف است، اما کروسان شهرت فرانسوی بودن خود را به نوعی مدیون اتریشی‌هاست و بسیاری کشور اتریش را زادگاه اصلی این نان می‌دانند.

کروسان (Croissant)، نامی آشنا برای کسانی است که علاقمند به نان‌های شیرین و خوشمزه هستند تا روز خود را با خوردن آن آغاز کنند، یا چای عصرانه خود را با آن شیرین کنند. کروسان به خاطر شکل هلالی، بافت ورقه‌ای،  تُرد و نازک بودن و البته فرانسوی بودنش معروف است، اما کروسان شهرت فرانسوی بودن خود را به نوعی مدیون اتریشی‌هاست و بسیاری کشور اتریش را زادگاه اصلی این نان می‌دانند.

تاریخچه

کروسان نانی بسیار قدیمی و چندصد ساله محسوب می‌شود و تاریخچه آن به زمان محاصره ویِن توسط عثمانی‌ها برمی‌گردد. در جریان این محاصره، زمانی که سربازان عثمانی در حال حفاری تونلی از زیر دیوارهای شهر بودند، نانواهایی که شبانه کار می‌کردند صدای حفاری را شنیده و به مدافعان شهر اطلاع می‌دهند. این اطلاع‌رسانی نانواها باعث می‌شود تا جورج سوم، پادشاه لهستان، به موقع به کمک آنان بیاید و عثمانی‌ها شکست بخورند. پس از این اتفاق، نانوایان اتریشی پیروزی خود را با پخت نان‌هایی به شکل هلال که نماد هلال ماه موجود در پرچم عثمانی بود، جشن گرفتند. نام این نان‌های کیپفِرل (Kipferl) بود که در آلمانی به معنای هلال ماه است.

زمانی که در سال ۱۷۷۰، شاهزاده اتریشی، ماری آنتوانت، برای ازدواج با لوئی شانزدهم راهی فرانسه شد، کیپفِرل نیز راه خود را به این کشور باز کرد. ماری آنتوانت دلتنگ خانه و غذاهای آن شده بود و آشپزان سلطنتی به افتخار او کیپفِرل درست کردند و آن را کروسان نام گذاشتند. پس از آن، کروسان روز به روز معروف‌تر و محبوب‌تر شد و در تمام نقاط فرانسه گسترش یافت. در طول سال‌ها، با تغییراتی اندک مانند استفاده از کره بیشتر، کروسان تغییر شکل داده و به شکل امروزی خود درآمد. اگرچه کروسان ذاتاً یک نان فرانسوی نیست، اما پای ثابت همه نانوایی‌ها و شیرینی‌پزی‌های فرانسه است.

کروسان نسبت به اجداد خود وفادار بوده و شکل اصلی آن‌ها را حفظ کرده است، اما نوعی از آن که بعدها در بریتانیا پخته شد، شکل هلالی خود را از دست داده است.

دستور پخت

آرد، آب، کره، مخمر، شکر و نمک؛ این‌ها مواد تشکیل‌دهنده این نان فرانسوی هستند که پس از مخلوط شدن، ورز آمدن، استراحت کردن، چند لایه و پیچیده شدن، تبدیل به خمیری روکش‌دار می‌شود که می‌توان از آن خوش‌مزه‌ترین هزارتوی غاردار را خلق کرد. تسلط بر هنر تهیه خمیر ورقه شده، بلیط یک‌طرفه شما به قلمرو شیرینی‌هاست، اما برای رسیدن به آن باید صبور باشید. با اولین تلاش برای تهیه این نوع خمیر، قدم در مسیری می‌گذارید که فقط تعدادی در آن موفق شده‌اند و برای این که شما نیز جزو آن‌ها باشید، باید با دقت تلاش کنید و چشم از جایزه خوشمزه، ورقه‌ای و کره‌ای خود برندارید.

برای پخت حدود ۱۰ الی ۱۲ کروسان شما به مواد اولیه زیر نیاز خواهید داشت.

برای تهیه خمیر

 • ۶۰۰ گرم آرد

 • ۲۰۰ گرم آب

 • ۱۵۰ گرم شیر

 • ۶۰ گرم کره

 • ۴۰ گرم شکر

 • ۱۰ گرم خمیرمایه فوری

 برای تهیه قالب کره:

 • ۳۵۰ گرم کره

 • ۱۲۰ گرم شکر

 • ۶۰ گرم آب ۵۰ درجه

 • ۲۰ گرم آرد

 • ۶ گرم نمک

خمیرمایه را به همراه شکر به آب ولرم اضافه کنید و آن را هم بزنید تا کف‌دار شود. همه مواد لازم برای تهیه خمیر را به همراه مخلوط خمیرمایه، در داخل کاسه همزن بریزید و به وسیله قلاب خمیر، آن را به صورت دستی هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شوند.

سپس قلاب را به همزن وصل کنید و آن را به مدت ۱۰ دقیقه با درجه متوسط روشن کنید. یک ظرف را با کره چرب کنید و زمانی که مواد به خوبی با هم ترکیب شدند، خمیر را داخل آن قرار دهید و محکم با ورق پلاستیکی بپوشانید و اجازه دهید به مدت یک ساعت و یا تا زمانی که حجم آن دو برابر شود استراحت کند. توجه به این نکته بسیار مهم است که اگر بتوانید زمان بیشتری به خمیر بدهید و اجازه دهید یک الی دو روز در یخچال استراحت کند، بسیار راحت‌تر ورقه‌ای می‌شود و طعم آن نیز بهتر خواهد بود.

کره، شکر، آرد و نمک لازم برای تهیه قالب کره را به مدت ۵ دقیقه هم بزنید تا نرم و رنگ آن روشن شود. یک کاغذ پوستی را روی میز پهن کنید و مخلوط کره را به وسیله یک کفگیر بر روی آن به صورت تخته‌ای پخش کنید. سپس لایه‌های کاغذ را بر روی کره تا کنید، طوری که این مخلوط به شکل مستطیل (تقریباً ۱۵×۳۰ سلنتی‌متر) درآید. بعد آن را در یخچال قرار دهید تا کاملاً سفت شود.

زمانی که حجم خمیرتان دو برابر شد، مقدار کمی آرد روی سطح کارتان بپاشید، خمیر را روی آن قرار دهید و آن را ورز دهید. سپس در حالی که روی آن را پوشانده‌اید، بگذارید برای ۲۰ دقیقه دیگر در ظرف چرب‌شده استراحت کند. بعد از آن، خمیر را در یک سینی شیرینی‌پزی قرار دهید و با انگشتانتان آن را به شکل بیضی پهن کنید، کمی آرد روی آن بپاشید، با ورق پلاستیکی بپوشانید و آن را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید.

 مطمئن شوید که قالب خمیر و قالب کره هر دو به یک اندازه سفت شده باشند. اگر یکی از آن‌ها نسبت به دیگری نرم‌تر است، صبر کنید تا سفت شود، یا اگر یکی سفت‌تر است، آن را کمی ورز دهید تا نرم شود، اما اجازه ندهید هیچ‌کدام از آن‌ها بیش از حد گرم شوند. وقتی میزان سفتی آن‌ها یکسان شد، بر روی خمیر آرد بپاشید و روی سطحی که آن را نیز آرد پاشیده‌اید قرار دهید و به شکل یک مستطیل (تقریباً ۱۷×۵۰) پهن کنید. کره را روی خمیر طوری قرار دهید که حاشیه آن از یک طرف بیشتر و از سه طرف دیگر حدود یک سانتی‌متر باشد. از سمتی که حاشیه آن بیشتر است شروع کنید و خمیر را بر روی کره تا کنید تا تقریباً نیمی از آن را بپوشاند. سپس سمت مقابل آن (خمیر و کره با هم) را تا بزنید تا یک مستطیل ۵ لایه از خمیر و کره داشته باشید. حاشیه کناری این مستطیل را فشار دهید تا به هم بچسبند و نتوانید کره را ببینید، سپس آن را به کمک یک وردنه پهن کنید تا به اندازه همان مستطیل خمیر اولیه ( ۱۷×۵۰) شود.

این خمیر مستطیل شکل را با یک وردنه به آرامی و به طور یکنواخت فشار دهید تا صاف شود و ضخامت آن به حدود یک سانتی‌متر و طول آن به سه برابر طول قبلی‌اش برسد. سپس آن را دو بار تا بزنید تا سه لایه شود. آن را روی یک سینی قرار داده، با ورق پلاستیکی کامل بپوشانید و به مدت دو ساعت در یخچال قرار دهید. خمیر را دو الی سه بار دیگر به همین ترتیب صاف کرده، تا بزنید و در یخچال قرار دهید.

حالا نوبت به مرحله آخر یعنی پخت خمیر می‌رسد. خمیر را از یخچال خارج کرده و کمی آرد روی آن و سطح کارتان بپاشید. سپس آن را به کمک وردنه صاف کنید تا ضخامت آن حدود نیم سانتی متر شود و به شکل یک مستطیل بلند به طول تقریبی ۱۲۰ سانتی‌متر درآید. به کمک یک خط‌کش علامت‌هایی به فاصله ۱۲ سانتی‌متر در یک طرف و به طول ۶ سانتی‌متر در طرف مقابل طول خمیر بزنید و با برش دادن، آن را به شکل مثلث‌های کوچک درآورید.

شکاف‌هایی به طول ۱.۵ سانتی‌متر در قاعده هر مثلث ایجاد کنید. این شکاف‌ها به ایجاد شکل هلال کمک می‌کنند. سپس با دست یا وردنه طول هر مثلث را به ۲۵ سانتی‌متر برسانید. حالا با دو دست از دو طرف شکاف، مثلث را بپیچید تا به شکل یک کروسان درآید و هنگام پیچیدن خمیر، آن را به آرامی فشار دهید تا لایه‌ها به هم بچسبند. زرده تخم‌مرغ را با کمی آب مخلوط کرده و هم بزنید، سپس آن را با قلم‌مو روی سطح کروسان‌ها بمالید.

در نهایت کروسان‌ها را داخل فر که از قبل با دمای ۲۰۰ درجه گرم شده است قرار دهید و بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه کروسان های طلایی خود را از فر خارج کنید. همان‌طور که دیدید، آماده کردن خمیر کروسان بسیار زمان‌بر است، اما مسلماً ارزش امتحان کردن را دارد و با کمی صبور بودن می‌توانید یک کروسان خوش‌طعم خانگی داشته باشید.

و در نهایت این‌که، اگر زمان کافی برای تهیه‌ی کروسان ندارید، می‌توانید از پنل وب بامارو کافه‌هایی را که به تهیه‌ی کروسان می‌پردازند را پیدا کرده و سفارش دهید.

نگار علیّی

۶ comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More