بلاگ بامارو

چند تمرکزی Mutitasking خوب یا بد؟

انجام دادن کارها بصورت همزمان یکی از آن صفت هایی است که بصورت روتین به خانم ها نسبت داده می شود. همان خانم هایی که با تلفن صحبت می کنند در حالیکه با یک دست در حال پختن غذا هستند و با چشم هایشان سریال مورد علاقه شان را از تلویزیون تماشا می کنند و همزمان حواسشان به تایمر ماشین لباسشویی هم هست و کودکی که در اتاقش در حال بازی است!

اما کارهای ریز و درشت و مشغله های کاری باعث شده است تا سرکار، با همکارانی مواجه شویم که همزمان انجام دادن چندکار را به عنوان وجه تمایز خودشان یاد می کنند و از این موضوع خوشنود هم هستند. قبلا در مورد چالش های مدیران منابع انسانی در همین بلاگ نوشته ایم که توصیه می کنیم حتما دوباره نگاهی به آن بیاندازید. همه ی ما می دانیم که انجام دادن کارها بصورت موازی و همزمان ( (multitaskingباعث کاهش تمرکز روی هرکدام از آن کارها می شود و درصد خطا را تا حد زیادی بالا می برد اما دانشمندان می گویند این ابراز رضایت از آزاد شدن دوپامین در مغز ناشی می شود. بیایید چند یافته ی علمی را در مورد چند وظیفه ای ها بررسی کنیم:

مالتی تسکینگ در واقع جابجا شدن بین وظایف است!

محققان می گویند چند کار را همزمان نمی شود انجام داد بلکه ما خیلی سریع بین وظایف یا تسک ها، جابجا می شویم، یک ایمیل را پاسخ می دهیم یک تماس تلفنی می گیریم و بعد دوباره ایمیلی را چک می کنیم و سپس برای مشورت کردن به سراغ دوستمان می رویم و در طی روز بین این وظایف در گردش هستیم و همین موضوع تمرکز را تا حد زیادی کاهش می دهد. پیشنهاد مفید و کاربردی انجام دادن یک کار بصورت تمام و کمال و سپس رفتن سراغ کار دیگری است. همه ی ایمیل ها را چک کن و پاسخ بده بعد به سراغ تماس های تلفنی برو و تا زمانیکه تمام نشده اند برای هیچ کاری دست از تلفن برندار.

چند تمرکزی بودن، جزئیات را از چشم ما پنهان می کند!

گاهی جزئیات خیلی حیاتی و مهم می شوند. آنجا را درنظر بگیرید که یک کار کوچک در پروسه ی انجام کارهای روزمره در حال ایجاد اختلال در کار شماست و شما فقط و فقط چون تمرکز ندارید متوجه آن نمی شوید. دکتر ایرا هیمان مقاله ای منتشر کرده است که دانشجویان کالج زمانی که در محوطه هستند و در حال راه رفتن هستند، یک دلقک بزرگ دوچرخه سوار را نمی بینند در حالیکه دلقک درست مقابل آنها در حال دوچرخه سواری است. در این مقاله عنوان شده است که 75 درصد دانشجویان موبایل به دست از مقابل دلقک گذشته اند اما به خاطر نمی آورند که همچین چیزی را در محوطه دیده باشند.

چند تمرکزی و حواس پرتی

حتی بیشتر از اینکه جزئیات را از دست می دهیم و با این کار آسیب به کارها وارد می کنیم، ممکن است دچار بهم ریختگی روانی و حواس پرتی شویم چرا که همانطور که نظم ذهنی و تمرکز کردن جزو عاداتی هستند که یاد گرفته می شوند، حواس پرتی و بی تمرکزی هم یاد گرفته می شود. خودآگاهی و مسلط بودن به شرایط می تواند تا حد زیادی این عادت را کنترل کند.

آسیب و هزینه ی چندتمرکزی بودن بستگی به شرایط دارد

در تحقیقات اخیر ثابت شده است که انجام دادن چند کار بصورت همزمان همیشه هم باعث مشکل یا هزینه نخواهد شد. در صورتیکه یکی از کارها بصورت روتین روزمره باشد و نیاز به تمرکز چندانی نداشته باشد، انجام کار دیگری بصورت همزمان قابل قبول است. اتوبان خلوت و همیشگی که برای سرکار رفتن از آن استفاده می کنید را در نظر بگیرید و صحبت های عمیق و جنجالی که با همراه خود در ماشین انجام می دهید در حالیکه رانندگی هم می کنید. اما همین شرایط در محیط پرترافیک داخل شهر عملا غیرممکن است. محققان می گویند ذهن انسان در یک تایم مشخص توانایی انجام یک کار پیچیده را دارد و زمانیکه شما کار روتین و همیشگی را انجام می دهید همزمان می توانید کار چالش برانگیز دیگری را به خوبی انجام دهید.

 

منبع robwinningham

سپیده هراتی

اضافه کردن نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More