بلاگ بامارو

چگونه کافه های بوگوتا بخشی از انقلاب اجتماعی این کشور را شکل دادند؟

بوگوتا که نام رسمی آن بوگوتا دی‌سی است پایتخت کلمبیا می¬باشد. این شهر که در ابتدا توسط میوزیکاها، باکاتا نامیده می‌شد، پیش از آنکه کاوشگران اسپانیایی منطقه را تحت استعمار قرار دهند، مرکز تمدن آنها محسوب می‌شد و جمعیت فراوانی را در خود جای داده بود.

بوگوتا که نام رسمی آن بوگوتا دی‌سی است پایتخت کلمبیا می­باشد. این شهر با جمعیتی حدود 7 میلیون نفر بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کلمبیا محسوب می‌شود.

بوگوتا را آتن آمریکای لاتین می­نامند. بیشتر بخاطر کافه‌ها و موزه‌های بی‌نظیری که داخل آن قرار دارد. از سال 1800 اتا اواسط قرن 20ام این کافه‌ها به خاطر فرهنگ و سیاست به شهرت رسیدند و تبدیل شدند به مکانی برای رفت آمد بازیگران و هنرمندان و روزنامه نگاران و مردان و زنانِ سیاست و اندیشمندان آن دوره.

 

 

 

در بوگوتا نیز مانند خیلی از کشورهای دنیا اتفاقات و جنبش­های اجتماعی از این کافه‌­های محقر شکل گرفت و در جامعه رواج پیدا کرد. مانند رای زنان به نیهیلیسم و انقلاب کلمبیا.

اما شاید برای ما سوال باشد که:

 

کافه­ های کلمبیا، پناهگاهی برای مردان

بوگوتا در آغاز قرن بیستم، شهری بود  با مردمانی پراز نشاط و سرزندگی. مردانِ بوگاتا لباس رسمی به تن می کردند و راهیِ خانه­ ی دوم‌شان می­شدند یعنی کافه‌ها می‌شدند. کافه‌هایی که آنها بیشتر ترجیح می­دادند به آنجا بروند، کافی شاپ Camilo Monje بود که این کافه­ ها مانند معبد سکولار طراحی شده بودند و یک محل سنتی برای هم­فکری و مباحثه بودند.

در این کافه ها شکاف بین حریم خصوصی افراد با حوزه­ی عمومی و اجتماعی آن‌ها ایجاد می‌شد.

دراین کافه­ ها، مردان درباره آخرین اخبار بین‌المللی ، جنبش های سیاسی آتی ، هنرمندان، و امور عمومی و به بحث و گفتگو می­پرداختند.

ناگفته نماند که کافه های بوگوتا باعث رونق بخشیدن به کسب و کار مردان آن روزها شد. مثلا منتقدین در این کافه ها آثار روزنامه نگاران و هنرمندان را نقد می­کردند. تجار نیز در این کافه معاملات قهوه­ی سیاهِ غنی شده را انجام می­دادند و … .

در کنار کافی شاپ­ها، کافه- رستوران‌ها ، کافه-دفاتر ، کافه-استخرها ، کافه-کلیساها و کافه- مدرسه‌ها بوجود آمدند، همه­ی این کافه ها با توجه به نیاز مشتریان آن زمان‌ها بوجود آمدند.

 

انقلاب اجتماعی و سیاسی درکافه 

باید بگوییم حضور زنان در این کافه‌ها اندک بوده، در واقع همان تعداد اندک هم کسانی بودند که اعضای انقلابیون بودند برای مثال کسانی که جنبش رای به نهیلیسم را باور داشتند.

دولت وقت در بوگوتا در آن زمان کافه ها را محل خطرناکی می­دانستند، زیرا آن‌ها فکر می­کردند کافه‌ها می­توانند محلی برای اجرای توطئه و شورش باشند.

برجسته‌ترین کافه‌ها، مانند کافه San Moritz ، کافه Pasaje  و El Cisne    به خاطر حرکات سیاسی شناخته شده بودند.

در واقع هرکدام از آنها به دلیل گرایشات فکری، حزب سیاسی و جنبش هنری باهم متفاوت بودند.  برای مثالEl Cisne بخاطر اینکه مقر طرفداران گرایش ادبی Nadaism بود، شهرت داشت.

 

پایان تلخ برای کافه های بوگوتا

بسیاری از مورخین می‌گویند که پس از دستیابی به استقلال از اسپانیا ، کلمبیا به دو حزب سیاسی اصلی: محافظه‌کاران و لیبرال‌ها تقسیم شد. اما بعدها، در ۹ آوریل، ۱۹۴۸ ، همه چیز تغییر کرد. در این روز، Jorge Eliécer Gaitán نامزد ریاست جمهوری حزب لیبرال، ترور شد. قتل وی شروع یک توالی از واکنش‌های خشونت آمیز در سراسر کشور بخصوص بوگوتا، شد.

 

یک دوره حساس در تاریخ کلمبیا شروع شده بود. قبل از این ترور، بوگوتا به دلیل فرهنگش در دنیا معروف بود اما بعد از ترور، سرکوب و سانسور ناهنجاری حکم­فرما بود. مردم وحشت زده شده بودند و در ذهن خود کافه­ها را مکانی برای گفتگو و آرامش تصور می­کردند اما تبدیل به مکانی برای رعب و وحشت شده بودند.

جوانه‌های هرج‌ومرج‌ها و اعتراضات در شهر، با تخریب بسیاری از فضاهای عمومی اوج گرفت. و تخریب کافه‌ها از تلفات این هرج و مرج ها بودند. 

در طول زمان، برخی از کافه‌های قدیم شهر  بازسازی و بازگشایی شدند.  اما آن‌ها نتوانستند شکوه سابق خود را بدست آورند. اکنون از بیش از ۵۰۰ کافه‌های سنتی، تنها شش تا هم‌چنان باز است.

 

این روزها در کافه های بوگوتا چه می‌گذرد؟

این روزها بوگوتا در وضعیت سیاسی و اجتماعی آرامی قرار دارد، هنوز هم اکثر نقاط این شهر پر از کافه و کافی‌شاپ است و این مکان‌ها مظهر علم، ادب، فرهنگ و هنر است. در اکثر کافه های بوگوتا کتاب‌ها به تعداد فراوان در اختیار مردم قرار داده شده است و مردم با حضور در چنین مکان‌هایی، همفکری با هم‌وطنان‌شان و مشورت به دنبال توسعه‌ی مهارت‌های خود در زمینه‌های گوناگون و تاثیرگذاری بر محیط اطراف‌شان هستند.

کافه ­­های امروزی

یک کافه بیش ازاینکه تنها مکانی برای خرید قهوه باشد. بخش مهمی از زندگی اجتماعی و فکری از هر شهرمی­باشد. و از نظر تاریخی، کافه های بوگوتا رئیس جمهورهای کشور، هنرمندان و اندیشمندانِ زیادی را تربیت کرده و تحویل جامعه داده است.

 

اما آیا امروزه کافه ­های  امروزی به همان قدرت سابق تاریخ ساز هستند؟ 

 بله. امروزه کافه ها نمایانگر شخصیت و هویت شهرها هستند. هنوز مکانی هستند که اغلب افراد در آن رفت و آمد دارند از دانشجویان گرفته تا تجار و مردان و زنان تحول‌ساز.

با این همه، خدمات جدیدی هم ارائه می­دهند و نقش همیشگی خود را در زندگی افراد ایفا می­کنند.

 

کافه­ ها محلی برای قرارهای روزمره و کاری و تجارت می باشند. کافه های امروزی هات اسپات و اینترنت در اختیار مشتری قرار می‌دهند و گوشه­ای از کافه را به کتابخانه اختصاص می‌دهند. کافه­های امروزی برای جذب مشتری وبلاگ و سایت فراهم می­کنند.

هنوز که هنوز است کافه­ها در همه جای جهان ما را دور هم جمع می­کنند و اجازه می­دهند دنیای خود را خودمان شکل دهیم.

 

نگار علیّی

اضافه کردن نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More