بلاگ بامارو
امان از گرمازدگی

خوراکی هایی برای جلوگیری از گرمازدگی

در تابستان گرمازدگی یکی از مشکلات همه افرادی ست که بیرون خانه هستند. می‌توان از گرمازدگی جلوگیری کرد و خیلی هم سخت نیست. خوشمزه و شیرین هم هست. نوشیدن برخی شربت ها هم کمک می‌کند گرمازده نشویم هم اگر گرمازده شدیم زود خوب بشیم.

گرمازدگی از مهم‌ترین دردسرهای فصل تابستان است. تابستان که می‌آید همه یاد گرما و تشنگی و عطش می افتند؛ هر چند امسال هنوز خیلی گرما ما را ادیت نکرده است. اما معمولا گرمای تابستان در ایران بسیار اذیت کننده است. گرمای فراوانی که در برخی مواقع باعث مشکلاتی مثل گرمازدگی می شود. برای جلوگیری از گرمازدگی خیلی کارهای می شود کرد که مهم ترینش مصرف برخی نوشیدنی ها و مواد خوراکی است. مواد خوراکی و به ویژه نوشیدنی خنکی که کمک می کنند دمای بدن تعدیل شده و مشکل گرمازدگی بروز پیدا نکند.

امان از گرمازدگی
امان از گرمازدگی

در ادامه به برخی از این خوراکی ها که در فصل گرما به شما در پیشگیری و رفع گرمازدگی کمک می کنند اشاره می کنیم.

شربت خاکشیر

خاکشیر طبع سردی دارد و از بهترین گزینه ها برای پیشگیری از گرمازدگی است. بافت اسفنجی موجود در خاکشیر باعث می شود تا آب بدن حفظ شود و در نتیجه گرما تأثیر کمتری برای کاهش آب موجود در بدن داشته باشد. استفاده از شربت خاکشیر برای گرمازدگی از گذشته مورد توجه پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما بوده و علم امروز نیز توانسته تأثیر مثبت آن را به اثبات برساند.

همانطور که می دانید نوشیدنی خنک تأثیر بهتری برای رفع گرمازدگی دارد. به همین علت خاکشیر را نیز به صورت خنک میل کنید تا دمای بدن را نیز کاهش دهد. توجه داشته باشید که اگر به بیماری هایی مثل رماتیسم و یا میگرن مبتلا هستید، به  شربت خاکشیر خود عرق نعنا یا گلاب اضافه کنید.

تخم شربتی

به جرأت می توان گفت که نسخه همیشگی مادربزرگ ها برای رفع عطش و گرمازدگی تخم شربتی بوده است. تخم شربتی نیز همانند خاکشیر عمل می کند و باعث حفظ آب موجود در بدن می شود. علاوه بر این، اگر نوشیدنی تخم شربتی را به صورت خنک میل کنید، دمای بدن شما کاهش پیدا کرده و از حرارت موجود در بدنتان که به علت گرما ایجاد شده است کاسته می شود.

تاثیر آنی تخم شربتی بر گرمازدگی، کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. در نتیجه بهتر است اگر خارج از منزل هستید، این نوشیدنی خنک را میل کنید. برای دسترسی به نوشیدنی تخم شربتی کافی است به نزدیک ترین کافه ارائه دهنده این نوشیدنی مراجعه کنید. برای این کار می توانید با استفاده از اپلیکیشن بامارو، محل مناسب را انتخاب و سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید تا زمان کمتری در کافه معطل شوید.

شربت سکنجبین

یکی از نسخه های قدیمی که زکریای رازی دانشمند معروف ایرانی برای گرمازدگی به آن توصیه کرده، استفاده از سکنجبین است. شربت سکنجبین هم خوشمزه و شیرین است و هم به علت سرکه ای که در درون خود دارد باعث کاهش حرارت بدن می شود. بهتر است این نوشیدنی را با یخ فراوان بنوشید.

طب سنتی ایرانی بر این باور است که شربت سکنجبین صفرا را از بین می برد و گرما و حرارت را از معده خارج می کند و در نتیجه از بروز گرمازدگی جلوگیری به عمل می آورد. برای اثرگذاری بیشتر سکنجبین می توانید این نوشیدنی خنک را به همراه تخم کاسنی و مقداری گلاب میل کنید. همچنین مصرف شربت سکنجبین با خیار و نعنا نیز برای رفع گرمازدگی توصیه می شود.

امان از گرمازدگی
امان از گرمازدگی

انواع عرقیجات

عرقیجاتی که طبع سرد دارند نیز از گزینه هایی هستند که می توانید با نوشیدن آن ها به کاهش دمای بدن و رفع گرمازدگی امیدوار باشید. عرق کاسنی و شاه تره از جمله عرق های مرغوبی هستند که برای گرمازدگی توصیه می شوند. علاوه بر این عرقیجات دیگری نیز وجود دارند که به رفع گرما از بدن کمک می کنند. برای مثال عرق نعنا، عرق بیدمشک و عرق بومادران، گزینه های مناسبی برای این منظور به حساب می آیند. بهتر است برای تهیه انواع این نوشیدنی خنک از شکر کمتری استفاده کنید.

برای تهیه این نوع نوشیدنی ها نیز می توانید به کافه هایی که به ارائه نوشیدنی های سالم و طبیعی می پردازند مراجعه کنید. پیدا کردن چنین کافه هایی در نزدیکی شما آنقدرها هم سخت نیست. می توانید برای این کار به اپلیکیشن بامارو مراجعه کنید.

نه به نوشیدنی های گازدار

در کنار نوشیدنی هایی که برای رفع گرمازدگی پیشنهاد کردیم، توصیه می کنیم به هیچ وجه از نوشیدنی گازدار استفاده نکنید. نوشیدنی های گازدار شاید به این دلیل که به صورت خنک میل می شوند، وسوسه انگیز باشند؛ اما مصرف آن ها نه تنها عطش شما را برطرف نمی کند بلکه بیشتر تشنگی ایحاد خواهد کرد. قند بالای موجود در این نوشیدنی ها و همچنین گاز موجود در آن حتی اگر به صورت نوشیدنی خنک میل شود، باعث بیشتر شدن گرمازدگی و عطش می شود.

4 comments

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More