بلاگ بامارو

زنده باد لبنیات

کدام ماده غذایی را سراغ دارید که فقط از سه عنصر تشکیل شده باشد اما نُه ماده مغذی ضروری برای بدن، از جمله پروتئین را در خود جا داده باشد؟ این ماده غذایی در تمام شهرهای ایران قابل دسترسی است و بعنوان یکی از مواد غذایی اصلی برای کودکان توصیه می شود و همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. حتی برای سلامت استخوان ضروری است.

این ماده غذایی غیر قابل انکار “شیر” است و تمام لبنیاتی که از آن تهیه می شود. اضافه کردن فرآورده های شیری به صبحانه یک راه ساده برای دریافت پروتئین و کلسیم با کیفیت بالا و سایر مواد مغذی مثل ویتامین B است. خوشبختانه لبنیات در رژیم غذایی ایرانی ها، نقش پررنگی در وعده صبحانه دارد و هرچند سرانه مصرف روزانه ی شیر در کشور ما پایین تر از استاندارد جهانی است اما می شود امید داشت تا با اصلاح فرهنگ تغذیه ای در آینده ای نزدیک بتوان این خلا را جبران کرد.

لبنیات در وعده صبحانه یکی از اصلی ترین انتخاب ها برای کودک شماست
زنده باد لبنیات

در سنین کودکی تغذیه مناسب و خوردن صبحانه قبل از رفتن به مدرسه یکی از “باید” های مسئولیت های والدین است. کودکان برای تمرکز داشتن هنگام یادگیری نیازمند تغذیه ای مناسب هستند که درست در شروع روز، آنها را برای یک روز پر از یادگیری آماده کند. کودکی را با شکم خالی تصور کنید که صبح بصورت ناشتا به مدرسه رفته و بعد از جنب و جوش های معمول راه مدرسه حالا سر کلاس ریاضی نشسته است، چه انتظاری از او می توان داشت؟ توصیه ما به والدین، استفاده از شیر و فرآورده های آن در وعده ی صبحانه کودکانشان است.

اما در مورد نقش لبنیات در وعده ی صبحانه نگاهی دقیق تر خواهیم داشت. مردم اغلب لبنیات را با کلسیم، ویتامین D و استخوان ها مرتبط می دانند، اما جالب است بدانید که علاوه بر اینها شیر حاوی عناصر سالم دیگری مثل پروتئین هم می شود و شیر همچنین دارای ویتامین B – B12، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و پانتوتنیک اسید است که به تامین انرژی بدن کمک می کند.

لبنیات از کجا تامین می شوند؟

این روزها یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم، نحوه ی تولید این لبنیات است. شیری که در دامداری ها تولید می شود و به کارخانه ها ارسال می شود در پروسه تبدیل به انواع دیگر لبنیات چه روندی را طی می کند و چه افزودنی هایی به آن اضافه می شود؟ برای والدینی که به سلامت مواد غذایی فرزاندشان اهمیت می دهند، پاسخ دادن به این سوال یکی از کلیدی ترین بخش های موضوع است.

پیشنهاد نگارنده به شما این است که از خرید کردن هرنوع از مواد لبنی باز، بدون تحقیق و بررسی پرهیز کنید چرا که لبنیات بسته بندی در هر مارکی که باشند ملزم به طی کردن پروسه ی پاستوریزه و هموژنیزه کردن شیر هستند و حداقل خیال شما را از بابت انواع باکتری ها و میکروب ها راحت می کنند. در این روزهایی که تمام رسانه ها بر موضوع ارگانیک بودن مواد غذایی تاکید می کنند، اما ریسک بالای بیماری های واگیردار از حیوانات اهلی به انسان را دست کم نگیرید و در مورد نحوه ی تولید لبنیات باز، تحقیق کنید.

لبنیات را بعنوان یکی از غنی ترین منابع تامین پروتئین و کلسیم دست کم نگیرید
لبنیات را فراموش نکنید

پیشنهادات صبحانه همراه با لبنیات

صبحانه ی سنتی ایرانی دارای چند نوع مواد لبنی است که بصورت پیش فرض تلاش بیشتر برای مصرف لبنیات را راحتتر کرده است. خامه، پنیر، کره و ماست پای ثابت سفره های ایرانی هستند اما برای تنوع بیشتر و تشویق کودکان برای استفاده از لبنیات در صبحانه کافی است تا از انواع سریال ها در شیر گرم استفاده کنید. افزودنی های خوشمزه برای شیر، مثل انواع پودرهای کاکائو و حتی گرانول در کنار ماست گزینه های خوبی برای سرو یک صبحانه ی غنی شده با لبنیات هستند. پس زنده باد لبنیات .

در صبحانه هایی که بامارو بصورت روزانه ارسال می کند می توانید فرآورده های شیری متنوع را مشاهده کنید.

سپیده هراتی

۱ نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More