بلاگ بامارو

سالاد سزار از کجا آمده است؟

این غذای عجیب و غریب و معروف در ایالات متحده، در واقع در مکزیک اختراع شده است. رستورانی قدیمی در تیهوانا شهری بزرگ و مرزی در مکزیک وجود دارد که برای اولین این سالاد را تهیه کرده است و در اختیار عامه ی مردم قرار داده است و به “خانه سالاد افسانه ای سزار” معروف است.

از ایتالیا به امریکا و نهایتا متولد مکزیک!

کاردینی در سال 1910 از ایتالیا به امریکا مهاجرت کرد و در ابتدا یک رستوران در ساکرامنتو و سپس در سن دیگو باز کرد و در دهه 1920 به شهر تیهوانا در مکزیک رفت و همین رستوران معروف را افتتاح کرد.

رُزا، دختر کاردینی می گوید پدرش در سال 1924 و درست در روز استقلال امریکا، این سالاد عجیب و غریب را اختراع کرده است. او می گوید پدرش ظرفی بزرگ برداشته و برگ های کاهو، زرده تخم مرغ و پنیر پارمزان و چند ماده ی اولیه ی عجیب تر را به آن افزوده است که طعم نهایی بسیار خوشمزه ای داشته است. البته سالها بعد یکی از دوستان کاردینی و حتی برادرش مدعی شدند که سالاد در واقع اختراع آنها بوده است و تا امروز به صورت قطعی مشخص نشده که کدام اظهار نظرها رنگ و بوی حقیقت دارد.

سالادی برای روشنفکرهای امریکایی!

در طول دهه 1920 ستارگان هالیوودی زیادی به آن طرف مرزهای اروپا مسافرت می کردند و همین موضوع خیلی زود باعث شد تا نام سالاد سزار دهان به دهان بچرخد و در آن سال ها تبدیل به غذای معروفی در بین قشر روشنفکر و نخبه ی امریکا شود.

آوازه ی این سالاد خیلی زود به اروپا هم رسید و در بین اروپاییان هم اسم و رسمی برای خودش به پا کرد. مجلات معتبر آن سال ها از این غذا یاد کردند و حتی با این تیتر به استقبال آن رفتند “عالی ترین دستور غذایی پنجاه سال اخیر امریکا”.

کاردینی سالادها را بسته بندی کرد و از تیهوانا به لس انجلس ارسال می کرد. سالادهایی که سس نداشتند و در سال 1948 سس مخصوص این سالاد را هم تولید کرد و بصورت جداگانه به فروش می رساند. سالادی که همه آن را امریکایی می دانستند اما محل تولد واقعی اش جایی نزدیک مرز امریکا اما در مکزیک بود.

سس سالاد مخصوص کاردینی بعد از گذشت این همه سال هنوز هم با همان فرمولاسیون در امریکا به فروش می رسد.

سال 2009 در پی اوج گرفتن ناامنی و خشونت های داخلی در مرزهای امریکا و مکزیک، رستوران سزار بسته شد و در سال 2010 توسط یکی از طلایی ترین سرآشپزهای مکزیکی بنام خاویز پلاسکنسیا بازگشایی شد.

رستوران سزار هنوز هم سرپا و قبراق

این روزها رستوران سزار حال و هوایی شبیه اروپای قدیم دارد. رستورانی که با سقف چوبی تیره و قدیمی اش نور کمی را به فضای داخلی رستوران می تاباند و پیش خدمت هایی با کت و شلوارهایی سیاه و سفید و مرتب و دیوارهایی که با عکس هایی از زمان شکوه این رستوران تزئین شده اند.

چگونگی سرو این سالاد در خانه ی پدری اش

سفارش دادن یک سالاد سزار در محل واقعی تولدش مثل یک بازی هنرمندانه و احساس برانگیز است. دکمه ای که فشار می دهی تا پیش خدمت را بخوانی و دقایقی بعد که کاسه ای با کاهوهای رومانیایی و عطر و بو سس دل انگیزش مستت می کند.

رقص جذاب خوراکی هایی که پیش خدمت به ترتیب و ریتم دار با کاسه ی سالاد شما انجام می دهد شامل اضافه کردن یک قاشق کوچک سیر خرد شده و سپس کمی خردل و در ادامه پوره ی انار و چند قطره از سس Worcestershire (سس انگلیسی مخصوصی که مواد تشکیل دهنده اش هنوز بصورت دقیق مشخص نیست اما به طور عمده تشکیل شده از سرکه مالت، پیاز، سیر، نمک، گیلاس، آب، شکر و عصاره فلفل چی) است. کمی بعدتر یک تخم مرغ نپخته را در حضور شما می شکند و زرده اش را درون کاسه شما خالی می کند. مراحل بعدی اضافه کردن آب لیمویی که در حضور شما فشرده می شود و همچنین روغن زیتون و پنیر پارمزان است و سپس شروع به هم زدن محتویات کاسه ی چوبی شما می کند.

این سالاد آنقدر مهم و محبوب است که دیگر کسی به ریشه اش فکر نمی کند و این سالاد را بعنوان غذایی بین المللی و فراتر از مرزها می شناسد.

در بلاگ بامارو بخوانید:

آشنایی به انواع سالاد ایتالیایی که در کافه‌های تهران سرو می‌شود

انواع سالاد های پاییزی که می‌توانید در کافه‌های تهران امتحان‌شان کنید

 

منبع: BBC Travel

سپیده هراتی

اضافه کردن نظر

ما را در اینستاگرام فالو کنید

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More